INFORMACJA O PROJEKCIE „Ucieczka od Starości do Esperancji”
Stowarzyszenie Centrum Edukacji Międzykulturowej w Nowym Sączu (CEM) realizuje projekt (autorką jest Prezes CEM Halina Komar ) „Ucieczka od Starości do Esperancji” w ramach programu Erasmus + Akcja KA122 –AD – krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry edukacyjnej dofinansowany przez Unię Europejską.
W projekcie biorą udział przede wszystkim osoby , które
- ukończyły 60 lat życia
- uczestniczą w szkoleniach, kursach, warsztatach organizowanych przez CEM ,
- mają potrzebę podnoszenia swoich umiejętności w zakresie umiejętności podstawowych oraz wzmacniania swoich kluczowych kompetencji potrzebnych do osobistego rozwoju i spełnienia, do aktywności obywatelskiej i włączenia obywatelskiego, do znoszenia barier . które napotykają dorosłe osoby uczące się w kontaktach społecznych,
- aktywnie realizują działania – zgodnie z podpisaną deklaracją i umową.
Udział w projekcie to:
- Uczestniczenie we wszystkich zajęciach przygotowawczych do wyjazdu do organizacji przyjmującej Deutscher Esperanto – Bund V. w Herzbergu am Herz (wirtualnych i fizycznych – to jest prowadzonych metodą brended) – wykładach, szkoleniach kursach, warsztatach organizowanych przez beneficjenta, którym jest CEM , zgodnie z indywidualnie podpisywanymi deklaracjami udziału w projekcie oraz umowami
- Wyjazd i pobyt w Herzbergu am Herz (łącznie z podróżą 14 dni) oraz aktywne uczestnictwo we wszystkich działaniach podczas pobytu.
W ramach projektu zapewnia się- warunki do realizacji działań przygotowawczych do mobilności oraz transport, noclegi wyżywienie, ubezpieczenie i atrakcyjne aktywności w czasie pobytu w Herzbergu.
Podsumowanie roku 2021
Rok 2021 – był kolejnym okresem, w którym pandemia covid -19 ograniczała aktywne działania. Pomimo wszystko Centrum Edukacji Międzykulturowej w miarę możliwości działało. W czasie kiedy warunki pozwalały członkowie Stowarzyszenia spotykali się na kursach języka esperanto.
W roku ubiegłym z ogromnym zaangażowaniem pracowała Prezes Stowarzyszenia Pani Halina Komar , przygotowując kilka wniosków o granty do różnych organizatorów konkursów. Efektem Jej pracy jest przyznanie dla CEM przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji dofinansowania środków Unii Europejskiej w ramach Erasmus+ na realizację działań projektu grupowej mobilności dorosłych osób uczących się . Projekt realizowany w roku bieżącym.
W roku 2021 zrealizowaliśmy dwa przedsięwzięcia:
1/ projekt p.t „ZAPRASZAMY NA ZIEMIĘ SĄDECKĄ” dofinansowany przez powiat nowosądecki,
2/ grupa młodzieży uczestniczyła w 27 Pol’and”Rock Festiwal 2021 w Makowicach – Płotach koło Szczecina.
Projekt zatytułowany ZAPRASZAMY NA ZIEMIĘ SĄDECKĄ został zrealizowany przez Centrum Edukacji Międzykulturowej w lipcu 2021 roku na byłym lotnisku pod Szczecinem w Makowicach- Płotach. Na Ziemię Sądecką zapraszali młodzi wolontariusze Krzysztof i Wiktor z Nowego Sącza . Zostali oni wcześniej wyposażeni w solidną wiedzę o powiecie nowosądeckim oraz w bardzo bogate materiały promujące Ziemię Sądecką – jej walory historyczne, turystyczne, przyrodnicze, kulturowe. Wspomagała ich Lidia, która wcześniej zaangażowała się w zbieranie broszur, folderów, map i różnych gadżetów związanych z Sądecczyzną. Przez cały czas pobytu na festiwalu prowadzili oni stoisko z materiałami promującymi region, rozmawiali z osobami odwiedzającymi to stoisko obdarowując ich ciekawymi materiałami informacyjnymi. Ponadto przeprowadzili z publicznością dwa dłuższe spotkania z prelekcją o Ziemi Sądeckiej prezentując jej atuty, miejsca warte odwiedzenia, możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu wynikające z cech terenu a także i infrastruktury turystycznej.
Stoisko i materiały promocyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem osób pochodzących z różnych miast i miejscowości z Polski i z Niemiec. Dorośli interesowali się turystyką poznawczą, rekreacyjną, religijną i zdrowotną. Młodzież zaś zaciekawiona byłą rodzajami sportów, które można uprawiać w naszym terenie. Wiele osób deklarowało przyjazd na Sądecczyznę aby poznać piękno i bogactwo tej ziemi a także później informować i zachęcać znajomych do wyjazdów w region sądecki.
Zadanie ZPRASZAMY NA ZIEMIĘ SĄDECKA zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego w ramach ”Małych grantów”.
Przedstawiając krótką informację o zrealizowanym zadaniu kontynuujemy promocję i ZAPRASZAMY NA ZIEMIĘ SĄDECKĄ . Zachęcamy do zapoznania się z regionem odwiedzając stronię internetową https://nowosadecki.pl/pl/turystyka a potem przyjeżdżajcie i potwierdzajcie, że warto poznać ten piękny zakątek Polski.
Drugie zadanie wykonane przez młodzież to aktywny udział w 27 Pol’and”Rock Festiwal 2021’. W trakcie Festiwalu przedstawiciele Centrum Edukacji Międzykulturowej aktywnie promowali język i ideę esperanta jako narzędzia pokojowego współistnienia narodów. Kurs języka esperanto prowadzony przez Stano Marćka ze Słowacji, rozmowy dotyczące poznawania świata dzięki znajomości tego języka cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników wielkiej imprezy jaką był 27 Festiwal Pol’and’Rock 2021.
Życzenia Noworoczne
Zbliżający się Nowy Rok niesie wszystkim nadzieję
na coś lepszego, na ludzką życzliwość i spełnienie marzeń.
Życzymy sobie radosnego i szczęśliwego Nowego Roku
z marzeniami o które warto walczyć, z radościami, którymi
warto się dzielić z przyjaciółmi, z którymi warto być
i z nadzieją bez której nie da się żyć.
W te piękne i jedyne w roku chwile składam najlepsze życzenia
pogodnych, zdrowych i radosnych dni w nadchodzącym
Nowym Roku.
E-konkursy literackie i artystyczne
Na stronie konkursowej można zapoznać się także z wybranymi faktami z historii ruchu esperanckiego we Wrocławiu. Poprzez nasze konkursy chcemy bowiem uczcić 115 lat esperanta we Wrocławiu. Zapraszamy Wszystkie Artystyczne Dusze – nie tylko esperanckie! 🙂
Zapraszamy do zapoznania się ze stronami naszego kolegi niemieckiego – Andiego Meli, który bardzo dokładnie podaje warunki obecności na Festiwalu 2019: http://krokodilo.de/woodstock/woodstock.php