Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
Centrum Edukacji Międzykulturowej

Zarząd CEM

Bożena Kocyk – prezes
Jolanta Kieres – wiceprezes
Joanna Wituszyńska – wiceprezes
Maria Baran – sekretarz
Maria Janisz – skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwa

INFORMACJA O PROJEKCIE  „Ucieczka od Starości do Esperancji”

 Stowarzyszenie Centrum Edukacji Międzykulturowej w  Nowym Sączu  (CEM) realizuje projekt  (autorką jest Prezes  CEM Halina Komar ) „Ucieczka od Starości do Esperancji” w ramach  programu Erasmus +  Akcja KA122 –AD –  krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się  i kadry edukacyjnej  dofinansowany przez  Unię Europejską.

 W projekcie biorą udział  przede wszystkim  osoby , które

  • ukończyły 60 lat życia
  • uczestniczą  w szkoleniach, kursach, warsztatach organizowanych przez CEM ,
  • mają potrzebę podnoszenia swoich umiejętności  w zakresie umiejętności podstawowych  oraz wzmacniania swoich kluczowych kompetencji  potrzebnych do osobistego rozwoju i spełnienia, do  aktywności  obywatelskiej i włączenia obywatelskiego, do znoszenia barier . które  napotykają dorosłe  osoby uczące się w kontaktach społecznych,
  • aktywnie realizują działania  – zgodnie z podpisaną deklaracją i umową.

Udział w projekcie to:

  1. Uczestniczenie  we  wszystkich  zajęciach przygotowawczych do wyjazdu do  organizacji przyjmującej  Deutscher Esperanto – Bund  V.      w Herzbergu am Herz   (wirtualnych   i fizycznych – to jest prowadzonych metodą blended)  –  wykładach, szkoleniach kursach, warsztatach  organizowanych  przez beneficjenta,  którym jest CEM , zgodnie  z  indywidualnie podpisywanymi deklaracjami  udziału w projekcie   oraz  umowami
  2. Wyjazd i pobyt w Herzbergu am Herz (łącznie z podróżą 14 dni) oraz  aktywne uczestnictwo we wszystkich  działaniach podczas pobytu.

 W ramach projektu zapewnia się- warunki do realizacji działań przygotowawczych do mobilności oraz transport, noclegi wyżywienie, ubezpieczenie i atrakcyjne aktywności w czasie pobytu w Herzbergu. 

Relacja z realizacji projektu >>>

 

Podsumowanie  roku 2021

Rok 2021 – był kolejnym okresem, w którym  pandemia  covid -19  ograniczała aktywne działania.  Pomimo wszystko  Centrum Edukacji Międzykulturowej  w miarę możliwości działało.  W czasie kiedy warunki pozwalały członkowie  Stowarzyszenia spotykali się  na kursach języka esperanto.                                                                          

W roku ubiegłym z ogromnym zaangażowaniem pracowała Prezes Stowarzyszenia  Pani  Halina Komar , przygotowując kilka wniosków o granty do różnych  organizatorów konkursów.  Efektem Jej pracy jest przyznanie dla CEM  przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji dofinansowania  środków Unii Europejskiej w ramach  Erasmus+  na realizację działań  projektu grupowej mobilności dorosłych osób uczących się . Projekt realizowany w roku bieżącym.

 W roku 2021 zrealizowaliśmy dwa przedsięwzięcia:

1/  projekt p.t „ZAPRASZAMY NA ZIEMIĘ  SĄDECKĄ” dofinansowany przez powiat nowosądecki,

2/ grupa młodzieży uczestniczyła w  27 Pol’and”Rock Festiwal 2021 w Makowicach – Płotach koło Szczecina.

  Projekt zatytułowany ZAPRASZAMY  NA  ZIEMIĘ  SĄDECKĄ  został  zrealizowany  przez Centrum Edukacji Międzykulturowej w lipcu  2021 roku  na byłym lotnisku  pod Szczecinem   w Makowicach- Płotach.    Na  Ziemię Sądecką zapraszali młodzi  wolontariusze  Krzysztof i Wiktor z Nowego Sącza .  Zostali oni wcześniej  wyposażeni w  solidną wiedzę o powiecie nowosądeckim oraz  w bardzo bogate materiały  promujące Ziemię Sądecką – jej walory historyczne, turystyczne,  przyrodnicze, kulturowe.  Wspomagała ich Lidia, która wcześniej zaangażowała się w zbieranie  broszur, folderów, map  i różnych gadżetów  związanych z Sądecczyzną.    Przez cały czas pobytu na festiwalu prowadzili oni stoisko z materiałami promującymi region,  rozmawiali z osobami odwiedzającymi to stoisko  obdarowując ich ciekawymi materiałami informacyjnymi. Ponadto przeprowadzili  z publicznością  dwa  dłuższe spotkania z  prelekcją o Ziemi Sądeckiej  prezentując jej  atuty, miejsca warte odwiedzenia, możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu wynikające z cech terenu a także i infrastruktury turystycznej.

Stoisko i materiały promocyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem  osób pochodzących z różnych miast i miejscowości z Polski i z Niemiec.  Dorośli interesowali się  turystyką poznawczą, rekreacyjną, religijną i zdrowotną. Młodzież zaś  zaciekawiona byłą rodzajami sportów, które  można uprawiać  w naszym terenie.  Wiele osób deklarowało przyjazd na Sądecczyznę aby poznać piękno i bogactwo tej ziemi a także później informować i zachęcać znajomych  do wyjazdów w region sądecki.

Zadanie  ZPRASZAMY NA ZIEMIĘ SĄDECKA zrealizowano  przy  wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego w ramach  ”Małych  grantów”.

Przedstawiając krótką  informację o zrealizowanym zadaniu  kontynuujemy promocję  i ZAPRASZAMY NA ZIEMIĘ SĄDECKĄ  .  Zachęcamy do zapoznania się   z regionem  odwiedzając stronię internetową  https://nowosadecki.pl/pl/turystyka  a potem przyjeżdżajcie   i  potwierdzajcie, że warto  poznać  ten piękny zakątek Polski.

Drugie zadanie wykonane przez młodzież  to aktywny udział w 27 Pol’and”Rock  Festiwal  2021’.  W trakcie Festiwalu  przedstawiciele Centrum Edukacji Międzykulturowej  aktywnie promowali język i ideę esperanta jako  narzędzia  pokojowego współistnienia narodów.  Kurs języka esperanto prowadzony przez  Stano Marćka ze Słowacji, rozmowy dotyczące poznawania świata dzięki  znajomości tego języka cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników wielkiej imprezy jaką  był 27 Festiwal Pol’and’Rock  2021.

Listopadowe eventy

organizowane przez

Centrum Edukacji Międzynarodowej

PROGRAM WYMIANY  MŁODZIEŻY PL – LT

 

album1pdf          album2pdf         album3pdf

 

 

Życzenia Noworoczne


Zbliżający się Nowy Rok niesie wszystkim nadzieję

na coś lepszego, na ludzką życzliwość i spełnienie marzeń.

Życzymy sobie radosnego i szczęśliwego Nowego Roku

z marzeniami o które warto walczyć, z radościami, którymi

warto się dzielić z przyjaciółmi, z którymi warto być

i z nadzieją bez której nie da się żyć.

 

W te piękne i jedyne w roku chwile składam najlepsze życzenia

pogodnych, zdrowych i radosnych dni w nadchodzącym

Nowym Roku. 

 

Zapraszamy do zapoznania się ze stronami naszego kolegi niemieckiego – Andiego Meli, który bardzo dokładnie podaje warunki obecności na Festiwalu 2019: http://krokodilo.de/woodstock/woodstock.php

Seniorzy z CEM w Nowym Sączu

 zapraszają na interaktywny spektakl słowno-muzyczny

„Z literaturą, poezją i pieśnią w 100-lecie Niepodległej Polski”

który odbędzie się

10 lipca 2018 (wtorek) o godz. 15.30

w Centrum Sądeckiego Seniora przy ul. Jagiellońskiej 8 w Nowym Sączu.

Program opowiada o kluczowych wydarzeniach z sądeckich dróg do niepodległości Polski lat 1914 – 1918 oraz o dramatach rodzin dotkniętych traumą po stracie najbliższych.

Zaproszenie (plakat)

Raport z imprezy „Dni Zamenhofa” 14-17.12.2017 w Nowym Sączu

Dni Zamenhofa w Nowym Sączu miały wyjątkowo uroczysty przebieg, w związku z kończącym się ROKIEM ZAMENHOFA 2017 pod auspicjami UNESCO, które na wniosek MKiDN oraz w porozumieniu z Polskim Komitetem UNESCO wytypowało na ten rok jako najbardziej zasłużonych Polaków: Tadeusza Kościuszkę i Ludwika Zamenhofa.
Centrum Edukacji Międzykulturowej Nowy Sącz/Wrocław w obchodach tego Jubileuszu 100-lecia śmierci Zamenhofa, odegrało niezwykle ważną rolę, przygotowując na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wystawę o Zamenhofie jako twórcy esperanta.
Wystawę merytorycznie opracowała Halina Komar z Nowego Sącza a szatę graficzną i opracowanie techniczne zapewniła szefowa Biura Regionalnego CEM we Wrocławiu – Ewa Tracz.
Wystawa obejmuje 18 plansz o wym. 70×100, w wersji krajowej w językach polskim i esperanto, natomiast na zagraniczny użytek: angielsko-esperancka. Obecnie teksty angielskie są w różnych krajach zastępowane językami narodowymi , aby jak najbardziej rozpowszechnić i przybliżyć różnym naciom sylwetkę twórcy neutralnego języka międzynarodowego , samego języka oraz idee ruchu esperanckiego.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozesłało wystawę do 180 polskich placówek dyplomatycznych na świecie (Ambasady, Konsulaty, Domy Polskie, Instytuty …), gdzie oprócz naszych placówek, jest ona eksponowana w wielu innych obiektach użyteczności publicznej w stolicach krajów Europy i wielkich miastach świata: w Parlamentach, Muzeach, Instytucjach Kultury, obiektach edukacyjnych – Uniwersytety, Szkoły, urzędy lokalnej administracji…
W naszym mieście, tzw. zewnętrzna wersja tej wystawy (miękka –„na opłotki) była już eksponowana na ulicy Zamenhofa a potem na ogrodzeniu kortów tenisowych przy Alei Wolności. Uroczysty wernisaż plansz wystawy „wewnętrznej” odbył się 15 grudnia 2017 w MOK i tam ją można obejrzeć w holu górnym. Jest to na pewno wydarzenie bezprecedensowe, że wystawa powstała w naszym mieście obecnie wędruje po wszystkich kontynentach!

(patronaty, odznaczenia…)

Patronami Dni Zamenhofa 2017 w Nowym Sączu byli: Wojewoda Małopolski, Starosta Nowosądecki i Prezydent Miasta Nowego Sącza. Jubileuszowy ROK ZAMENHOFA 2017 pod auspicjami UNESCO był dobrą okazją, aby wystąpić do przedstawicieli władzy państwowej oraz samorządu lokalnego o uhonorowanie naszych długoletnich i zasłużonych esperantystów odznaczeniami państwowymi i honorowymi odznakami lokalnymi.
Tak się też stało – wnioski Zarządu CEM zostały zaakceptowane i podczas uroczystej inauguracji Dni Zamenhofa, 15 grudnia 2017 działacze Centrum Edukacji Międzykulturowej zostali wyróżnieni, otrzymując aż 10 odznaczeń! W tym 5 odznaczeń państwowych, dla których wręczenia przyjechał do Nowego Sącza Wicewojewoda Małopolski p. Józef Gawron. Udekorował on:
Złotymi Krzyżami Zasługi – Jolantę Kieres i Halinę Komar
Srebrnymi Krzyżami Zasługi – Ewę Tracz i Bogdana Dembca
Brązowym Krzyżem Zasługi – Andrzeja Sochackiego
Ponadto zostały przyznane 2 Sądeckie „Srebrne jabłka” od Starosty Nowosądeckiego , które przekazane zostały przez Kierownika Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu dla naszych członków – Danuty Kowalskiej i Edwarda Malera.
Rada Miasta Nowego Sącza przyznała natomiast 3 Tarcze Herbowe Nowego Sącza dla członków Zarządu CEM, motywując decyzje ich zasługami w szerzeniu esperanta wśród lokalnej społeczności oraz promocję Sądecczyzny w kraju i poza jego granicami. Udekorowane Tarczami Herbowymi zostały: Maria Baran, Halina Komar, Alicja Skalska.
Oficjalni goście tej uroczystości zyskali oprócz szacunku także sympatię esperantystów, ponieważ z wyraźnym zainteresowaniem obejrzeli prezentację na temat esperanta a później z widoczną przyjemnością słuchałi koncertu piosenek esperanckich, wykonywanych przez wielopokoleniową grupę E- FAMILIO, Steletoj i Junaj Voĉoj… Czujemy się bardzo zaszczyceni nie tylko ich udziałem w naszym święcie ale i autentycznym uczestnictwem.

 

   

Zapraszamy na Dni Zamenhofa do Nowego Sącza

14 – 17. 12. 2017

Ludwik Zamenhof

plakat. (program) pdf,     Zaproszenie-s1. pdf,    Zaproszenie-s2. pdf.

 

 

 

SURPRIZA DONACO DE POLA AMBASADEJO en SEULO al PARTOPRENANTOJ de UK.

Fama estas tra la mondo pola gastigemo, sed neniu supozis, ke la konfirmon de tiu ĉi nacia eco, ni trovos en tiom malproksima lando kiel Koreo!
Julie mi kune kun E- Klubanino Jolanta Kieres, partoprenis la UK-on en Seulo. Alveninte tie – ni sentis sin ravitaj jam de la unua momento en tiom grandega, tiel bela kaj juna urbo. Jes, ĝuste pri juneco oni pensas , trapasante la stratojn de la korea ĉefurbo. Komparante tion kun la prec ipe grizhara homamaso videbla en europokcidentaj landoj, videblas granda diferenco de la aĝo – en Seulo surstrate rekonteblaj estas la plej ofte junaj homoj, kontraŭe al. loĝantoj de eŭropaj urboj.

En la Kongresejo ni tuj ekvidis nian ekspozicion „Zamenhof- la kreinto de Esperanto”: ĝiaj 18 tabuloj estis montritaj sur pentrostabloj. Badaŭrinde, en la kongresa libro damaĝis nin la misa informo, ke la ekspozicion prezentas Gizela Matray, kvankam ĝi estis preparita de du personoj: Halina Komar kaj Ewa Tracz (CEM Nowy Sącz kaj BRW Wrocław).
La ekspozicio estis prilaborita laŭ mendo de Ministerio de Eksterlandaj Rilatoj (Aferoj?) kaj nune dissendita de ili al 180 polaj diplomatejoj en la mondon. Nia nuna tasko estas helpi por enkonduko de nacilingvaj tekstoj anstataux ĝenerala en la tabuloj angla lingvo. Pri traduko de la testo angla al naciaj – okupiĝas jam lokaj instancoj, ni nur helpas pri teknikaj ŝanĝaferoj (Ewa Tracz).

Plibonigis nian humoron trovita en la Kongresejo granda kvanto de bonkvalitaj, 20-paĝaj, plenkoloraj broŝuroj en formato A4, montrantaj la tutan ekspozicion. Tio estis la donaco por ĉiuj partoprenantoj de la Seula Universala Kongreso, fare de Pola Ambasadejo en ĉefurbo de Korea Respubliko – konfirmis tion surskribo sur dorsa kovrilpaĝo de la broŝuroj: Embassy of the Republic of Poland in Seul kun pola ŝtata emblemo. La surpriza donaco feliĉigis nin, kaj nia pola 25-persona teamo sentis eĉ fieron pro la malavareco kaj gastigema gesto de la lokaj polaj diplomatoj. Tial ni konsentis komunan viziton en nia Ambasadejo, por danki al ili. La organizan taskon prenis samideano Leszek Kordylewski, bonege aranĝante ne nur la viziton de nia trupo en Ambasadejo, sed ankaux preparinte skemon de iomete komplika veturado per la publikaj transportiloj tra tiu ĉi grandega urbo.

Ĉio ĉi sukcesis, kaj ni estis la gastoj de Pola Ambasadejo en Seulo, kie gastregalis nin ĝia Ĉefino – Joanna Wasiewska kun aliaj diplomatoj. Ŝi partoprenis la Solenan Malfermon de la UK – tiam mankis la Ambasadoro, kaj la vakanta posteno estis okupita jam post la UK. Dum nia vizito regis tie bona etoso, daŭris simpatiaj interparoloj, kaj ni ricevis interesajn informojn pri la plej nova historio de la Korea Republiko kaj ĝia popolo. Helpis tio kompreni al ni la veran, sinceran zorgon de la loĝantoj pri ilia urbo kaj grandan amon al. sia lando.
Por ni ĉiuj la vizito postlasis gravan memoron kaj vere pliriĉigis nian Azian, Kongresan aventuron.

Halina Komar

Jen kelkaj fotoj pri la evento: