W dniach od 7 do 11 kwietna 2025 roku 20 osobowa grupa naszych członków pojechała na wycieczkę do Torunia. Celem, oprócz spotkania z Esperantystami, było zwiedzenie jednego z najpiękniejszych i najbogatszych w zabytki miasta. Podróż pociągiem z Krakowa do Torunia przebiegła szybko i wygodnie. Z dworca sprawnie przejechaliśmy taksówkami do Hotelu B&B – położonego w samym centrum miasta.
Następnego dnia, po pysznym śniadaniu, rozpoczęliśmy realizację – bardzo bogatego i ciekawego – programu zwiedzania miasta. Zobaczyliśmy Rynek Staromiejski, Ratusz, pomnik Kopernika, Kamienicę Pod Gwiazdą, Dwór Artusa – wewnątrz sklep z piernikami, pomnik Flisaka, Kościół Św. Ducha, gmach Poczty Głównej i Kościół NMP. O każdym obiekcie wysłuchaliśmy krótką historię i ciekawostki z nim związane.
W Muzeum Piernika, oprócz zwiedzania eksponatów z przewodnikiem i degustacją pierników, uczestniczyliśmy w warsztatach – wykonując ozdobne pierniki.
Po południu zwiedziliśmy Krzywą Wieżę, Spichlerz Gotycki, Spichlerz Barokowy, Bramę Klasztorną, Bramę Gołębnik, Bramę Żeglarską, Katedrę Św. Janów, Bramę Mostową, Dwór Mieszczański, Basztę Wartownia z mieszkaniem oraz ruiny zamku krzyżackiego z otaczającymi zabytkowymi kamienicami.
Wieczorem, uczestniczyliśmy w jednym z najsłynniejszych i najbardziej rewolucyjnych dzieł scenicznych XX wieku “Jesus Christ Superstar”. Toruńska adaptacja powstała w formie teatru immersyjnego – w których granica między sceną a widownią jest zacierana, a widzowie są aktywnie zaangażowani w przebieg spektaklu. Gościnną przestrzenią w której powstał spektakl była sala koncertowa w kultowym toruńskim klubie muzycznym “Od Nowa”. Spektakl wywarł na nas wyjątkowe wrażenie.
W następnym dniu weszliśmy na wieżę widokową Ratusza Staromiejskiego – skąd roztacza się piękna panorama miasta, obejrzeliśmy również ekspozycje poświęcone historii Torunia. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Etnograficzne ze skansenem w centrum miasta – po którym oprowadzała nas Pani Maria – esperantystka, a jednocześnie wieloletni pracownik tego obiektu, posiadająca bardzo rozległą wiedzę na temat eksponatów i historii. Po południu indywidualnie zwiedzaliśmy – wybrane miejsca i obiekty miasta.
Wieczorem, odbyło się ciekawe spotkanie z esperantystką z Torunia na którym wymieniliśmy – ciekawe informacje o działalności obydwu klubów.
W trzecim dniu zwiedzaliśmy: Muzeum Kopernika, Muzeum Historii Torunia, “Niewidzialny Dom” – dla odważnych, a następnie spacer przez most Piłsudskiego na drugą stronę Wisły na wieżę widokową oraz ruiny zamku Dybów.
W ostatni dzień indywidualnie spacerowaliśmy po starym Toruniu, wspominając miłe i ciekawe chwile .Pomimo bardzo bogatego programu wyjazdu, każdy znalazł czas na relaks z posiłkiem oraz indywidualne zwiedzanie. Pełni niezapomnianych wrażeń – wróciliśmy pociągiem do Krakowa. Długo będziemy wspominać ten wspaniale przygotowany i ciekawy wyjazd.
Barbara Połomska
Dodaj komentarz