Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
Centrum Edukacji Międzykulturowej

Zarząd CEM

Bożena Kocyk – prezes
Jolanta Kieres – wiceprezes
Joanna Wituszyńska – wiceprezes
Maria Baran – sekretarz
Maria Janisz – skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

Kalendarz

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archiwa

jarek

    Kwietniowe spotkanie klubowe już za nami …
    Realizując plan działalności naszego stowarzyszenia odbyliśmy kolejne klubowe spotkanie 24 kwietnia.
W pierwszej części przez Alicję Skalską przedstawiona została sylwetka wielkiego entuzjasty Esperanta Etsuo Miyoshi. Jest to bardzo ciekawy człowiek i warto co nieco o nim się dowiedzieć. To on powiedział „ Esperanto jest to język znany na świecie jako polski wynalazek”.
    Miyoshi jest Japończykiem, który obecnie ma prawie 84 lata (ur. 16 grudnia 1939 r.). Jest honorowym prezesem korporacji Swany produkującej rękawiczki, walizki a od 2012 roku wózki inwalidzkie. Jest on twórcą – bardzo dziś rozpowszechnionej w użyciu – walizki z kółkami i długim sztywnym uchwytem (walkin’  bag). Wynalazek ten zrodził się z jego osobistej potrzeby, bowiem po przebytej w dzieciństwie chorobie Heinego-Medina jest osobą mającą trudności w poruszaniu się. Korzysta z wózka inwalidzkiego.
    Zaczął uczyć się Esperanta w 1995 r. Uznał, że Esperanto pozwoli na porozumiewanie się między ludźmi różnych narodowości. Było to wynikiem jego własnych , trudnych doświadczeń z nauką języków obcych. Postanowił wspierać finansowo ruch esperancki poprzez utworzenie fundacji „Łabędź”.
   Celem fundacji jest premiowanie informacyjnej działalności na temat Esperanta w Unii Europejskiej. Przeznacza co roku 5 tys. euro tym, którzy upowszechniają Esperanto jako język uniwersalny, którym ludzkość powinna się posługiwać. Finansuje on całostronicowe ogłoszenia w różnych czasopismach w krajach UE propagując język i idee esperanta. Swój majątek przeznaczył na propagowanie Esperanta i obowiązek ten przejęli jego zięciowie. Jest członkiem wielu organizacji esperanckich.
W lutym b.r., w polskich gazetach „Rzeczpospolita” i „Wyborcza” ukazały się wielkie reklamy  Esperanta opłacone przez Etsuo Miyoshi. Na stronie reklamy jest zdjęcie z 2016 r., na którym widnieją młode esperantystki z zespołu E-FAMILIO z naszego CEM uczestniczące wtedy w Światowym Kongresie w Nitrze na Słowacji.   
    Japończyk podróżując po świecie i spotykając się z mieszkańcami i politykami zachęca do nauki Esperanta. Etsuo Miyoshi wielokrotnie odwiedzał Polskę – jako ojczyznę Esperanta i jego twórcy Ludwika Zamenhofa – bywał gościem Forum Ekonomicznego w Krynicy, bywał w Białymstoku, odbywał spotkania na wyższych uczelniach, brał udział w spotkaniach polskiego Senatu. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP oraz Medalem Senatu. Ciekawostką jest fakt, że Etsuo Miyoshi jest aktywnym „ Czcigodnym członkiem” religii Oomoto. Ponadto jako osoba zainteresowana lalkarstwem organizuje coroczne wystawy lalek. Na wystawach tych prezentowane są lalki z różnych regionów świata w strojach folklorystycznych. Kolekcja liczy ok. 1500 lalek i została zebrana dzięki kontaktom z esperantystami z całego świata.

   

    Wspomnienia ze swojej „podróży życia” zaprezentowała Maria Baran. Była to podróż do Australii, którą odbyła w 2007 roku po przejściu na emeryturę.
    Najpierw był to lot do Sydney z przesiadką w Londynie (Polska nie miała i nie ma bezpośrednich połączeń z Australią) z przystankiem w Singapurze. Łącznie ok. 25 godzin lotu. Wyprawa ta miała trzy etapy – pobyt w Sydney, wycieczka po niewielkim odcinku zachodniej Australii oraz tygodniowa wizyta na południowej wyspie Nowej Zelandii.
Na tym spotkaniu Maria opowiedziała i zilustrowała fotografiami (ze swojego prywatnego archiwum) Sydney, Góry Błękitne oraz Canberrę – stolicę Australii. Australia jest krajem bardzo urozmaiconym i ciekawym pod wieloma względami. Charakteryzuje go urozmaicona przyroda, wielokulturowość mieszkańców, mieszanka wyznań religijnych, wysoki poziom życia. Liczy ok. 25 mln mieszkańców, z których 70 % mieszka w 5 największych miastach. Wśród ludności kraju jest tylko ok. 500 tys. Aborygenów, rdzennych mieszkańców tej ziemi, którzy „byli tu od początku” przed przybyciem Europejczyków.
    Sydney to obecnie drugie co do wielkości pod względem liczby mieszkańców (5,4 mln) miasto Australii. Miasto jest przepięknie położone , z wieloma parkami, z bogato rzeźbionym wybrzeżem i wieloma atrakcjami do zwiedzania. Najbardziej znane miejsca i obiekty to „Opera House”, Harbour Bridge , wiele budynków z XIX wieku m.in. budynek królowej Wiktorii, ratusz miejski, Archikatedra p.w. Najświętszej Maryi Panny. Sydney jest miastem zieleni, znajdują się w nim piękne parki, w tym królewski ogród botaniczny (założony w 1816 r.). Wiele plaż, w tym najbardziej znana Bondi Beach pozwala na doskonały wypoczynek i kąpiele w oceanie. Z liczbą ponad 5 tys. gatunków zwierząt ogród zoologiczny TARONGA jest usytuowany na wzgórzach, z których są przepiękne widoki na miasto. Zwierzęta mają tam warunki zbliżone do naturalnych środowisk ich bytowania. Obowiązkowe jest odwiedzenie stadionu olimpijskiego. Odbyła się tam letnia olimpiada w 2000 r. W odległości 100 km od Sydney są Góry Błękitne z bardzo różnorodnym ukształtowaniem terenu i przebogatą roślinnością . Nazwę zawdzięczają eukaliptusom, które wydzielają olejki eteryczne. Daje to efekt niebieskiej poświaty nad szczytami gór. Na terenie Gór jest Park Narodowy wpisany na listę UNESCO. Jest tam 140 km szlaków turystycznych.   
    Już w październiku Sydney było przygotowywane na Święta Bożego Narodzenia. Udekorowane były ulice, budynki, parki witryny sklepowe elementami związanymi z tymi świętami. Sydney jakie poznała Maria było wówczas miastem z bardzo dobrymi warunkami bytowania, bogatą ofertę rekreacyjną, sportową i kulturalną.

→ GALERIA

    W ostatnich dniach (29-31) marca br. 25 esperantystów z Centrum Edukacji Międzykulturowej odbyło wycieczkę do Wrocławia. Celem wyjazdu było zwiedzenie tego pięknego miasta oraz spotkanie z esperantystami zrzeszonymi w Śląskim Związku Esperanckim. Zwiedziliśmy:

    Najważniejsze atrakcje turystyczne Wrocławia – najstarszą część miasta tj. Ostrów Tumski z jego zabytkami, Rynek, 

→ GALERIA

    Muzeum Uniwersytetu  Wrocławskiego (z piękną aulą Leopoldina  oraz Oratorium z epoki późnego baroku),

→ GALERIA

    „Halę Stulecia” (jeden z największych żelbetonowych budynków w historii, wpisany na listę Światowego Dziedzictw UNESCO),

→ GALERIA

    „Panoramę Racławicką” (monumentalny obraz o wymiarach 114 m długości i 15 m wysokości, przedstawiający zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami  w  1794r.,

→ GALERIA

    „Hydropolis” (Centrum Edukacji Ekologicznej  i centrum wiedzy o wodzie).

→ GALERIA

    Mieliśmy okazję podziwiać  panoramę Wrocławia z uniwersyteckiej Wieży Matematycznej  (trzeba było pokonać 202  marmurowe schody), z punktu widokowego na 49 piętrze Sky Tower – najwyższego budynku w tym mieście a także z „wirtualnych lotów” w trakcie zwiedzania wystawy  w „Hali Stulecia”.

→ GALERIA

    Dodatkowo część grupy zdecydowała się obejrzeć unikatową multi-sensoryczną wystawę impresjonistów. Na ścianach, suficie i podłodze (łącznie 2000 m2) pokazane są w ogromnym powiększeniu i w ruchu dzieła najwybitniejszych twórców impresjonizmu. W tle słychać głos lektora i muzykę kawiarnianą z tamtego okresu. 

→ GALERIA

    W czwartkowy wieczór spotkaliśmy się  z kilkunastoosobową grupą esperantystów wrocławskich, spośród których Ewa i Bogdan należą także do CEM. Spotkanie odbyło się w Domu Notre Dame, gdzie byliśmy  zakwaterowani.  Zebranych przywitały  Bożena Kocyk (prezes CEM)  i Teresa Pomorska (prezes ŚZE) , ponadto wszyscy obecni dokonali samo prezentacji. Przedstawione zostały krótkie informacje o  działalności stowarzyszeń  oraz wspomnienia o założycielach organizacji –  śp. Halinie Komar (CEM)  i śp. Edwardzie Wojtakowskim (SZE) . Potem – przy smacznych ciastach, którymi uraczyły nas koleżanki Ewa i Marysia (SZE) –  nastąpiły wspólne rozmowy i śpiewanie  w języku esperanto  popularnych piosenek przy akompaniamencie gitary, na której grał Georgo z Wrocławia.

→ GALERIA

    Zaznaczyć trzeba, że Dom Notre Dame, który jest obiektem klasztornym z XIX w.  zlokalizowanym  w samym sercu Ostrowa Tumskiego na dawnym miejscu pierwszego we Wrocławiu zamku Piastów Śląskich.W podziemiach obiektu przeszliśmy ścieżkę  obrazująca historię zamku Piastów wraz z odkrywkami starych murów. Przy Domu znajduje się ogród dydaktyki ekologicznej.

→ GALERIA

    W drodze powrotnej do Nowego Sącza zatrzymaliśmy się w Pszczynie – mieście zwanym Perłą Górnego śląska. Tam zwiedziliśmy przepiękny zamek w stylu neobarokowym, którego wnętrza są bardzo bogato wyposażone. Zamek nie był zniszczony w okresach wojen i jego wystrój zachował się do obecnych  czasów. 

→ GALERIA

    W każdym z miejsc, w których przebywaliśmy  pozyskiwaliśmy nową wiedzę i doświadczaliśmy różnorodnych  emocji, co powoduje, że wyjazd był bardzo ciekawy i wartościowy.  

    Pod takim hasłem odbyło się 13 marca  spotkanie klubowe esperantystów w Miejskim Ośrodku Kultury .

    Hasło powyższe znalazło odzwierciedlenie i potwierdzenie w przebiegu spotkania, którego uczestnikami były osoby w wieku „jesiennym” – seniorki i seniorzy – członkowie    Centrum Edukacji Międzykulturowej. 

    Spotkanie było poświęcone założycielce i Liderce  CEM  śp. Halinie Komar (1937 – 2023), która wiele lat temu tak właśnie określiła etap swojego życia  po zakończeniu aktywności zawodowej. Spotkanie było także okazją świętowania imienin, które przypadały na ten dzień…

    Miesiąc po śmierci Śp. Haliny Komar uczciliśmy na marcowym spotkaniu klubowym  Jej  osobowość poprzez  przedstawienie Jej życiorysu i dokonań.

    Multimedialna prezentacja zawierała informacje o niezwykłej działaczce społecznej,   założycielce i prezesie Centrum Edukacji Międzykulturowej. Prezentacja była bogato zilustrowana fotografiami oraz fragmentami spektakli muzyczno-teatralnych, które potwierdzają wspaniałe pomysły, przekuwane w konkretne przedsięwzięcia, niesamowitą kreatywność, Jej zdolności literackie i artystyczne.

    Pasją śp. Haliny Komar było ESPERANTO a poprzez nie łączenie pokoleń, uczenie tolerancji  oraz  pokazywanie świata. Miała Ona dar nawiązywania kontaktów, umiejętność przekonywania do współpracy w celu zrealizowania pomysłów i projektów, których beneficjentami były przede wszystkim liczne rzesze seniorów i młodzieży. Wszystko to co robiła w  wieku senioralnym dawało Jej radość i satysfakcje a odbiorcom Jej działań otwierało „okno na świat”, stwarzało możliwość zdobywania wiedzy i nowych umiejętności, rozwijania zainteresowań i talentów. To wszystko było zgodne z tym hasłem „Jesień – to najpiękniejsza pora życia”. Pora, którą trzeba się cieszyć…

    Za swoją wszechstronną działalność Halina Komar była wielokrotnie nagradzana                             i wyróżniana. M.in. była laureatka Małopolskiego Plebiscytu „Poza stereotypem” – senior roku 2008. W 2017 r. odznaczona została przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi a Rada Miasta Nowego Sącza przyznała Jej Tarczę Herbową – Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza.

    Zawsze uśmiechnięta i otwarta – taką Ją zapamiętamy.

→ GALERIA – śp. Halina Komar

    Prezentację multimedialną o życiu i działalności Haliny Komar  przygotowali i przedstawili  Maria Baran, Alicja  i Janusz Skalscy oraz Jolanta  Kieres. Dla wielu osób, które nie poznały Jej osobiście,  było to wzruszające „spotkanie z  ciekawym Człowiekiem” a dla tych, którzy Ją znali  i współpracowali z Nią  było to „sentymentalną podróżą w przeszłość”.  

   

    Po prezentacji, już w luźnej atmosferze, 30 – osobowa grupa esperantystów – klubowiczów   świętowała imieniny solenizantek, którymi były dwie Bożeny, cztery Krystyny oraz jedna Józefa. Były serdeczne życzenia, odśpiewane po polsku i w języku esperanto  „sto lat – cent jaroj”,  symboliczne róże dla Pań a dla wszystkich uczestników spotkania –  bogaty  poczęstunek przygotowany przez Solenizantki. 

    Spotkanie 13 marca pozostanie na długo w pamięci wszystkich  uczestników . Spotykając się, rozmawiając, świętując w tak licznej grupie rówieśników – seniorów realizujemy także przesłanie naszej Liderki „Radujmy się każdym darowanym dniem i kochajmy: ludzi, zwierzęta, kwiaty, drzewa, obłoki na niebie.. ….”.

    Wypełniajmy naszą jesień życia różnorodną aktywnością to ten okres naszej drogi  będzie  ciekawy i  piękny !

Maria Baran

    W programie  było wysłuchanie życiorysu Lidii Zamenhof  przedstawione przez Zofię Homoncik w języku polskim i Esperanto, prelekcja dr psychologii Krystyny Sochackiej pt. „Rozwój człowieka w dorosłości” oraz omawianie szczegółów związanych z grupowym wyjazdem do Wrocławia.

    Lidia Zamenhof-najmłodsza córka Ludwika Zamenhofa urodziła się w 1904 r. Była propagatorką i nauczycielką Esperanta, a także wyznawczynią bahaizmu. Ta monoteistyczna religia, przez niektórych uznawana za sektę, powstała w Iranie w XIX w. i podkreślająca jedność całej ludzkości potrzebowała języka, który byłby narzędziem do komunikacji. Czyniono próby z Esperantem. Lidia aktywnie działała w Polsce i w USA , skąd wróciła w 1938 roku. Zginęła w obozie koncentracyjnym w Treblince w 1942 roku .

    Prelekcja z zakresu psychologii dała nam odpowiedź na kilka pytań i wzbudziła refleksję nad sensem życia.Współczesna nauka odrzuca np. stereotypy, że rozwijamy się tylko do określonego wieku lub, że  inteligencja maleje z wiekiem. Dowiedzieliśmy się , że rozwój to nie tylko postęp i przyrost ale także zmiana lub utrata.

    To, że w dorosłości obniża się wyobraźnia przestrzenna i koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz następuje ogólne spowolnienie i pogorszenie pamięci obserwujemy na co dzień, ale nie zawsze uświadamiamy sobie, że zyskujemy wprawę, doświadczenie, dokładność , wytrwałość , ostrożność i rozwagę.

    Zdefiniowanie i pogłębianie dwóch rodzajów mądrości czyli pragmatycznej (rozsądek, doświadczenie, wiedza praktyczna) i duchowej (dystans do rzeczy, ludzi, siebie i równowaga psychiczna) pozwala lepiej zrozumieć siebie i świat, a także odkryć sens życia aby spojrzeć na siebie z akceptacją i tolerancją co daje, tak zawsze potrzebną, pogodę ducha.

    Bardzo trudno przyjąć do wiadomości, że Halina Komar – założycielka i liderka naszego Stowarzyszenia wczoraj, 14 lutego opuściła nas na zawsze. Całe środowisko esperantystów pogrążone jest w smutku i w żałobie. Halina Komar swoje kilkadziesiąt lat życia poświęciła działalności na rzecz innych ludzi. Działała w lokalnym środowisku sądeckim, w kraju i w wielu organizacjach europejskich. Miała wspaniałe pomysły, które przekuwała swoją pracą w wielkie wydarzenia.

    W Jej działalności dominowały przedsięwzięcia, w których uczestniczyły duże grupy społeczne, w tym przede wszystkim seniorzy. Największą pasją życiową Haliny było esperanto. Poprzez esperanto jednoczyła ludzi, uczyła przyjaźni, braterstwa, pokazywała świat i promowała Ziemię Sądecką. Za swoją działalność otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień, w tym Złoty Krzyż Zasługi w 2017 roku.

    W naszej pamięci i w sercach Halina Komar pozostanie jako Niezwykły Człowiek i Przyjaciel. Pożegnamy Ją w piątek 17 lutego w kaplicy na cmentarzu w Biegonicach o godzinie 10.30.                                              

    Niech odpoczywa w pokoju!

RELACJA z pogrzebu

    „Lider to ktoś, kto zna drogę, idzie tą drogą i pokazuje  drogę” – John Maxwell

    Powyższe twierdzenie bardzo dobrze charakteryzuje  postać Pani Haliny Komar – założycielki  stowarzyszenia i Prezeski  przez prawie cały okres działalności Centrum Edukacji Międzykulturowej. Niestety, choroba spowodowała, że zrezygnowała z tej funkcji. Walne zgromadzenie członków w listopadzie ub. roku nadało Jej godność Honorowego Prezesa Centrum Edukacji Międzykulturowej.

    Przekazanie uchwały w tej sprawie oraz specjalnego  listu od  sądeckich esperantystów były okazją do kolejnego spotkania „delegacji” CEM  z  Prezes Haliną i Jej Rodziną. Przekazaliśmy Jej także dyplom uznania za zasługi dla ruchu esperanckiego od Zarządu Głównego Polskiego Związku Esperantystów. Te symboliczne wyrazy wdzięczności i szacunku sprawiły naszej Liderce radość. Dla nas było to spotkanie „rodzinne”, pełne wzajemnej życzliwości a także i radości.

   Łazy Biegonickie , 11 lutego 2023 r.  

        

Drodzy fani Esperanto, członkowie i sympatycy naszego Stowarzyszenia!

    Otóż pojawia się wyjątkowa szansa połączenia koloru Esperanto – „mających nadzieję” z równie zielonym kolorem GreenPower symbolizującym najbardziej genialny i najbardziej bezpieczny sprzęt jaki wynaleziono do uprawiania sportu zimowego zaliczanego do narciarstwa.

    To świetne zestawienie jest w stanie zapewnić Wam chwile radości na śniegu bez ryzyka kontuzji i w efekcie uzupełnić zdrowie mentalne płynące z umysłowej gimnastyki w Stowarzyszeniu zdrowiem fizycznym płynącym z uprawiania sportu zimowego na Skki Trikkeod lat 4 do lat 100 !

    Dla sceptycznie nastawionych – dowód, że nie mają racji znajduje się w linku poniżej prowadzącym do relacji z pierwszego w życiu spotkania ze Skki Trikke naszej P. Prezes Bożeny w ośrodku Trikke Skki Arena w Słotwinach koło Krynicy 😊

https://photos.app.goo.gl/EueGQUV7sz9cEGw77  –  link do filmu.

    Należy wszystkich gorąco namówić; po umysłowej pracy przy nauce języków – radość i zdrowie bez ryzyka w zasięgu ręki 😉  Dla zainteresowanych i dla już chętnych więcej linków poniżej:

https://trikke.pl/skki-zimowy/zdrowie/

https://www.youtube.com/watch?v=7vUNAAWUknA&t=120s

https://www.youtube.com/watch?v=IGmrER_-DZ8

https://www.youtube.com/watch?v=Cb2seQPAd_o

https://www.siedemdolin.pl/trikke-skki/

https://www.youtube.com/watch?v=DxAMQqSr7Es&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=L8TNtz-ywQ8&t=16s   –   opinia GOPR

 https://skki-trikke.eu/

    Do zobaczenia na stoku 😉

    Odbyło się kolejne spotkanie klubowe członków Centrum Edukacji Międzykulturowej. Był to jeszcze okres bożonarodzeniowy a więc na spotkaniu nie zabrakło akcentów związanych z początkiem Nowego Roku. W salce kameralnej MOK esperantyści śpiewali kolędy w języku polskim i w esperanto. Grupa teatralna „Gwiazdeczki” działająca przy SUTW, w której przeważają członkinie naszego stowarzyszenia zaprezentowała piękne jasełka i złożyła życzenia.

    Noworoczno – świąteczne punkty spotkania były poprzedzone informacją o wybitnym esperantyście Ludwiku Zalewskim – Zamenhofie. Sylwetkę Ludwika Zalewskiego – Zamenhofa (wnuka twórcy esperanta Ludwika Zamenhofa) przedstawiła Wanda Śmigielska.

    Najciekawszym, ponad godzinnym punktem programu była prelekcja jednego z naszych członków, emerytowanego marynarza – Chiefa Eng. Jarosława Szewczyka o epizodach z jego marynarskiego życia, począwszy od  Akademii Morskiej w Szczecinie. Motywem przewodnim była historia statku/promu pasażerskiego HSC (High Speed Craft) Boomerang od jego narodzin w Australii w 1996 r. aż po kres życia w Wenezueli w 2018 r. Statek ten wyznaczał w swoim czasie najnowocześniejsze trendy w szybkim, morskim transporcie pasażerskim i był dumą Polskiej Marynarki Handlowej. Obejrzeliśmy krótkie filmy, głównie z Australii, na wybrane tematy morskie z uwzględnieniem elementów kultury Aborygenów oraz historii zwyczajów morskich a wszystko muzycznie zilustrowane pieśniami z kubryka i pięknymi szantami.

    W trakcie spotkania był także element edukacyjny a mianowicie króciutki wykład Bożeny Kocyk na temat metod stosowanych w  edukacji dorosłych, w tym „blended method”. Spotkanie z bogatym programem było także okazją do luźnych rozmów przy kawie i ciastku. Uczestnicy spotkania dziękują tym, którzy wystąpili ze swoimi prezentacjami.