Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
Centrum Edukacji Międzykulturowej

Zarząd CEM

Bożena Kocyk – prezes
Jolanta Kieres – wiceprezes
Joanna Wituszyńska – wiceprezes
Maria Baran – sekretarz
Maria Janisz – skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwa

bez kategorii

    Pod takim hasłem odbyło się 13 marca  spotkanie klubowe esperantystów w Miejskim Ośrodku Kultury .

    Hasło powyższe znalazło odzwierciedlenie i potwierdzenie w przebiegu spotkania, którego uczestnikami były osoby w wieku „jesiennym” – seniorki i seniorzy – członkowie    Centrum Edukacji Międzykulturowej. 

    Spotkanie było poświęcone założycielce i Liderce  CEM  śp. Halinie Komar (1937 – 2023), która wiele lat temu tak właśnie określiła etap swojego życia  po zakończeniu aktywności zawodowej. Spotkanie było także okazją świętowania imienin, które przypadały na ten dzień…

    Miesiąc po śmierci Śp. Haliny Komar uczciliśmy na marcowym spotkaniu klubowym  Jej  osobowość poprzez  przedstawienie Jej życiorysu i dokonań.

    Multimedialna prezentacja zawierała informacje o niezwykłej działaczce społecznej,   założycielce i prezesie Centrum Edukacji Międzykulturowej. Prezentacja była bogato zilustrowana fotografiami oraz fragmentami spektakli muzyczno-teatralnych, które potwierdzają wspaniałe pomysły, przekuwane w konkretne przedsięwzięcia, niesamowitą kreatywność, Jej zdolności literackie i artystyczne.

    Pasją śp. Haliny Komar było ESPERANTO a poprzez nie łączenie pokoleń, uczenie tolerancji  oraz  pokazywanie świata. Miała Ona dar nawiązywania kontaktów, umiejętność przekonywania do współpracy w celu zrealizowania pomysłów i projektów, których beneficjentami były przede wszystkim liczne rzesze seniorów i młodzieży. Wszystko to co robiła w  wieku senioralnym dawało Jej radość i satysfakcje a odbiorcom Jej działań otwierało „okno na świat”, stwarzało możliwość zdobywania wiedzy i nowych umiejętności, rozwijania zainteresowań i talentów. To wszystko było zgodne z tym hasłem „Jesień – to najpiękniejsza pora życia”. Pora, którą trzeba się cieszyć…

    Za swoją wszechstronną działalność Halina Komar była wielokrotnie nagradzana                             i wyróżniana. M.in. była laureatka Małopolskiego Plebiscytu „Poza stereotypem” – senior roku 2008. W 2017 r. odznaczona została przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi a Rada Miasta Nowego Sącza przyznała Jej Tarczę Herbową – Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza.

    Zawsze uśmiechnięta i otwarta – taką Ją zapamiętamy.

→ GALERIA – śp. Halina Komar

    Prezentację multimedialną o życiu i działalności Haliny Komar  przygotowali i przedstawili  Maria Baran, Alicja  i Janusz Skalscy oraz Jolanta  Kieres. Dla wielu osób, które nie poznały Jej osobiście,  było to wzruszające „spotkanie z  ciekawym Człowiekiem” a dla tych, którzy Ją znali  i współpracowali z Nią  było to „sentymentalną podróżą w przeszłość”.  

   

    Po prezentacji, już w luźnej atmosferze, 30 – osobowa grupa esperantystów – klubowiczów   świętowała imieniny solenizantek, którymi były dwie Bożeny, cztery Krystyny oraz jedna Józefa. Były serdeczne życzenia, odśpiewane po polsku i w języku esperanto  „sto lat – cent jaroj”,  symboliczne róże dla Pań a dla wszystkich uczestników spotkania –  bogaty  poczęstunek przygotowany przez Solenizantki. 

    Spotkanie 13 marca pozostanie na długo w pamięci wszystkich  uczestników . Spotykając się, rozmawiając, świętując w tak licznej grupie rówieśników – seniorów realizujemy także przesłanie naszej Liderki „Radujmy się każdym darowanym dniem i kochajmy: ludzi, zwierzęta, kwiaty, drzewa, obłoki na niebie.. ….”.

    Wypełniajmy naszą jesień życia różnorodną aktywnością to ten okres naszej drogi  będzie  ciekawy i  piękny !

Maria Baran

    W programie  było wysłuchanie życiorysu Lidii Zamenhof  przedstawione przez Zofię Homoncik w języku polskim i Esperanto, prelekcja dr psychologii Krystyny Sochackiej pt. „Rozwój człowieka w dorosłości” oraz omawianie szczegółów związanych z grupowym wyjazdem do Wrocławia.

    Lidia Zamenhof-najmłodsza córka Ludwika Zamenhofa urodziła się w 1904 r. Była propagatorką i nauczycielką Esperanta, a także wyznawczynią bahaizmu. Ta monoteistyczna religia, przez niektórych uznawana za sektę, powstała w Iranie w XIX w. i podkreślająca jedność całej ludzkości potrzebowała języka, który byłby narzędziem do komunikacji. Czyniono próby z Esperantem. Lidia aktywnie działała w Polsce i w USA , skąd wróciła w 1938 roku. Zginęła w obozie koncentracyjnym w Treblince w 1942 roku .

    Prelekcja z zakresu psychologii dała nam odpowiedź na kilka pytań i wzbudziła refleksję nad sensem życia.Współczesna nauka odrzuca np. stereotypy, że rozwijamy się tylko do określonego wieku lub, że  inteligencja maleje z wiekiem. Dowiedzieliśmy się , że rozwój to nie tylko postęp i przyrost ale także zmiana lub utrata.

    To, że w dorosłości obniża się wyobraźnia przestrzenna i koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz następuje ogólne spowolnienie i pogorszenie pamięci obserwujemy na co dzień, ale nie zawsze uświadamiamy sobie, że zyskujemy wprawę, doświadczenie, dokładność , wytrwałość , ostrożność i rozwagę.

    Zdefiniowanie i pogłębianie dwóch rodzajów mądrości czyli pragmatycznej (rozsądek, doświadczenie, wiedza praktyczna) i duchowej (dystans do rzeczy, ludzi, siebie i równowaga psychiczna) pozwala lepiej zrozumieć siebie i świat, a także odkryć sens życia aby spojrzeć na siebie z akceptacją i tolerancją co daje, tak zawsze potrzebną, pogodę ducha.

    Bardzo trudno przyjąć do wiadomości, że Halina Komar – założycielka i liderka naszego Stowarzyszenia wczoraj, 14 lutego opuściła nas na zawsze. Całe środowisko esperantystów pogrążone jest w smutku i w żałobie. Halina Komar swoje kilkadziesiąt lat życia poświęciła działalności na rzecz innych ludzi. Działała w lokalnym środowisku sądeckim, w kraju i w wielu organizacjach europejskich. Miała wspaniałe pomysły, które przekuwała swoją pracą w wielkie wydarzenia.

    W Jej działalności dominowały przedsięwzięcia, w których uczestniczyły duże grupy społeczne, w tym przede wszystkim seniorzy. Największą pasją życiową Haliny było esperanto. Poprzez esperanto jednoczyła ludzi, uczyła przyjaźni, braterstwa, pokazywała świat i promowała Ziemię Sądecką. Za swoją działalność otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień, w tym Złoty Krzyż Zasługi w 2017 roku.

    W naszej pamięci i w sercach Halina Komar pozostanie jako Niezwykły Człowiek i Przyjaciel. Pożegnamy Ją w piątek 17 lutego w kaplicy na cmentarzu w Biegonicach o godzinie 10.30.                                              

    Niech odpoczywa w pokoju!

RELACJA z pogrzebu

    Odbyło się kolejne spotkanie klubowe członków Centrum Edukacji Międzykulturowej. Był to jeszcze okres bożonarodzeniowy a więc na spotkaniu nie zabrakło akcentów związanych z początkiem Nowego Roku. W salce kameralnej MOK esperantyści śpiewali kolędy w języku polskim i w esperanto. Grupa teatralna „Gwiazdeczki” działająca przy SUTW, w której przeważają członkinie naszego stowarzyszenia zaprezentowała piękne jasełka i złożyła życzenia.

    Noworoczno – świąteczne punkty spotkania były poprzedzone informacją o wybitnym esperantyście Ludwiku Zalewskim – Zamenhofie. Sylwetkę Ludwika Zalewskiego – Zamenhofa (wnuka twórcy esperanta Ludwika Zamenhofa) przedstawiła Wanda Śmigielska.

    Najciekawszym, ponad godzinnym punktem programu była prelekcja jednego z naszych członków, emerytowanego marynarza – Chiefa Eng. Jarosława Szewczyka o epizodach z jego marynarskiego życia, począwszy od  Akademii Morskiej w Szczecinie. Motywem przewodnim była historia statku/promu pasażerskiego HSC (High Speed Craft) Boomerang od jego narodzin w Australii w 1996 r. aż po kres życia w Wenezueli w 2018 r. Statek ten wyznaczał w swoim czasie najnowocześniejsze trendy w szybkim, morskim transporcie pasażerskim i był dumą Polskiej Marynarki Handlowej. Obejrzeliśmy krótkie filmy, głównie z Australii, na wybrane tematy morskie z uwzględnieniem elementów kultury Aborygenów oraz historii zwyczajów morskich a wszystko muzycznie zilustrowane pieśniami z kubryka i pięknymi szantami.

    W trakcie spotkania był także element edukacyjny a mianowicie króciutki wykład Bożeny Kocyk na temat metod stosowanych w  edukacji dorosłych, w tym „blended method”. Spotkanie z bogatym programem było także okazją do luźnych rozmów przy kawie i ciastku. Uczestnicy spotkania dziękują tym, którzy wystąpili ze swoimi prezentacjami.

INFORMACJA O PROJEKCIE  „Ucieczka od Starości do Esperancji”

 Stowarzyszenie Centrum Edukacji Międzykulturowej w  Nowym Sączu  (CEM) realizuje projekt  (autorką jest Prezes  CEM Halina Komar ) „Ucieczka od Starości do Esperancji” w ramach  programu Erasmus +  Akcja KA122 –AD –  krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się  i kadry edukacyjnej  dofinansowany przez  Unię Europejską.

 W projekcie biorą udział  przede wszystkim  osoby , które

  • ukończyły 60 lat życia
  • uczestniczą  w szkoleniach, kursach, warsztatach organizowanych przez CEM ,
  • mają potrzebę podnoszenia swoich umiejętności  w zakresie umiejętności podstawowych  oraz wzmacniania swoich kluczowych kompetencji  potrzebnych do osobistego rozwoju i spełnienia, do  aktywności  obywatelskiej i włączenia obywatelskiego, do znoszenia barier . które  napotykają dorosłe  osoby uczące się w kontaktach społecznych,
  • aktywnie realizują działania  – zgodnie z podpisaną deklaracją i umową.

Udział w projekcie to:

  1. Uczestniczenie  we  wszystkich  zajęciach przygotowawczych do wyjazdu do  organizacji przyjmującej  Deutscher Esperanto – Bund  V.      w Herzbergu am Herz   (wirtualnych   i fizycznych – to jest prowadzonych metodą blended)  –  wykładach, szkoleniach kursach, warsztatach  organizowanych  przez beneficjenta,  którym jest CEM , zgodnie  z  indywidualnie podpisywanymi deklaracjami  udziału w projekcie   oraz  umowami
  2. Wyjazd i pobyt w Herzbergu am Herz (łącznie z podróżą 14 dni) oraz  aktywne uczestnictwo we wszystkich  działaniach podczas pobytu.

 W ramach projektu zapewnia się- warunki do realizacji działań przygotowawczych do mobilności oraz transport, noclegi wyżywienie, ubezpieczenie i atrakcyjne aktywności w czasie pobytu w Herzbergu. 

Relacja z realizacji projektu >>>

 

 

Podsumowanie  roku 2021

Rok 2021 – był kolejnym okresem, w którym  pandemia  covid -19  ograniczała aktywne działania.  Pomimo wszystko  Centrum Edukacji Międzykulturowej  w miarę możliwości działało.  W czasie kiedy warunki pozwalały członkowie  Stowarzyszenia spotykali się  na kursach języka esperanto.                                                                          

W roku ubiegłym z ogromnym zaangażowaniem pracowała Prezes Stowarzyszenia  Pani  Halina Komar , przygotowując kilka wniosków o granty do różnych  organizatorów konkursów.  Efektem Jej pracy jest przyznanie dla CEM  przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji dofinansowania  środków Unii Europejskiej w ramach  Erasmus+  na realizację działań  projektu grupowej mobilności dorosłych osób uczących się . Projekt realizowany w roku bieżącym.

 W roku 2021 zrealizowaliśmy dwa przedsięwzięcia:

1/  projekt p.t „ZAPRASZAMY NA ZIEMIĘ  SĄDECKĄ” dofinansowany przez powiat nowosądecki,

2/ grupa młodzieży uczestniczyła w  27 Pol’and”Rock Festiwal 2021 w Makowicach – Płotach koło Szczecina.

  Projekt zatytułowany ZAPRASZAMY  NA  ZIEMIĘ  SĄDECKĄ  został  zrealizowany  przez Centrum Edukacji Międzykulturowej w lipcu  2021 roku  na byłym lotnisku  pod Szczecinem   w Makowicach- Płotach.    Na  Ziemię Sądecką zapraszali młodzi  wolontariusze  Krzysztof i Wiktor z Nowego Sącza .  Zostali oni wcześniej  wyposażeni w  solidną wiedzę o powiecie nowosądeckim oraz  w bardzo bogate materiały  promujące Ziemię Sądecką – jej walory historyczne, turystyczne,  przyrodnicze, kulturowe.  Wspomagała ich Lidia, która wcześniej zaangażowała się w zbieranie  broszur, folderów, map  i różnych gadżetów  związanych z Sądecczyzną.    Przez cały czas pobytu na festiwalu prowadzili oni stoisko z materiałami promującymi region,  rozmawiali z osobami odwiedzającymi to stoisko  obdarowując ich ciekawymi materiałami informacyjnymi. Ponadto przeprowadzili  z publicznością  dwa  dłuższe spotkania z  prelekcją o Ziemi Sądeckiej  prezentując jej  atuty, miejsca warte odwiedzenia, możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu wynikające z cech terenu a także i infrastruktury turystycznej.

Stoisko i materiały promocyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem  osób pochodzących z różnych miast i miejscowości z Polski i z Niemiec.  Dorośli interesowali się  turystyką poznawczą, rekreacyjną, religijną i zdrowotną. Młodzież zaś  zaciekawiona byłą rodzajami sportów, które  można uprawiać  w naszym terenie.  Wiele osób deklarowało przyjazd na Sądecczyznę aby poznać piękno i bogactwo tej ziemi a także później informować i zachęcać znajomych  do wyjazdów w region sądecki.

Zadanie  ZPRASZAMY NA ZIEMIĘ SĄDECKA zrealizowano  przy  wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego w ramach  ”Małych  grantów”.

Przedstawiając krótką  informację o zrealizowanym zadaniu  kontynuujemy promocję  i ZAPRASZAMY NA ZIEMIĘ SĄDECKĄ  .  Zachęcamy do zapoznania się   z regionem  odwiedzając stronię internetową  https://nowosadecki.pl/pl/turystyka  a potem przyjeżdżajcie   i  potwierdzajcie, że warto  poznać  ten piękny zakątek Polski.

Drugie zadanie wykonane przez młodzież  to aktywny udział w 27 Pol’and”Rock  Festiwal  2021’.  W trakcie Festiwalu  przedstawiciele Centrum Edukacji Międzykulturowej  aktywnie promowali język i ideę esperanta jako  narzędzia  pokojowego współistnienia narodów.  Kurs języka esperanto prowadzony przez  Stano Marćka ze Słowacji, rozmowy dotyczące poznawania świata dzięki  znajomości tego języka cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników wielkiej imprezy jaką  był 27 Festiwal Pol’and’Rock  2021.

Listopadowe eventy

organizowane przez

Centrum Edukacji Międzynarodowej

PROGRAM WYMIANY  MŁODZIEŻY PL – LT

 

album1pdf          album2pdf         album3pdf

 

 

Życzenia Noworoczne


Zbliżający się Nowy Rok niesie wszystkim nadzieję

na coś lepszego, na ludzką życzliwość i spełnienie marzeń.

Życzymy sobie radosnego i szczęśliwego Nowego Roku

z marzeniami o które warto walczyć, z radościami, którymi

warto się dzielić z przyjaciółmi, z którymi warto być

i z nadzieją bez której nie da się żyć.

 

W te piękne i jedyne w roku chwile składam najlepsze życzenia

pogodnych, zdrowych i radosnych dni w nadchodzącym

Nowym Roku.