Dnia 06.12.2022 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu odbyło się uroczyste spotkanie członków Stowarzyszenia Centrum Edukacji Międzykulturowej z okazji 163 rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa.
Było to jedno z bardzo wielu spotkań organizowanych w tym czasie w Polsce i na świecie poświęconym Esperanto. O tym jak wiele ich jest i jak są zorganizowane można dowiedzieć się z portalu „Eventa Servo”, na którym umieszczane są bardzo ciekawe informacje o ruchu esperanckim. Nasze spotkanie zostało tam również zapowiedziane. A w programie znalazły się:
- powitanie oraz prelekcja nowej prezes Bożeny Kocyk o historii i roli Esperanta oraz języka angielskiego we współczesnym świecie,
- historia Esperanta w Nowym Sączu przed wojną przedstawiona przez Jolantę Kieres na podstawie wspomnień M.Kosteckiego,
- historia Esperanta w Nowym Sączu po wojnie przedstawiona przez Krystynę Stenderę, córkę wieloletniej działaczki miejscowego związku esperantystów,
- krótka historia Centrum Edukacji Międzykulturowej przedstawiona przez Marię Baran,
- monodram „Doktoro Esperanto” autorstwa Włocha Mario Mieliucci we wspaniałym wykonaniu Heleny Biskup,
- mini scenka w języku Esperanto w wykonaniu koleżanek z grupy Jolanty Kieres,
- film Romana Dobrzyńskiego o 72 Światowym Kongresie Esperanta w Warszawie.
Uroczystość trwała kilka godzin więc były przekąski i toasty a także pyszny tort w barwach Esperanto.
Notatkę ze spotkania sporządził oraz nagrał film dziennikarz z lokalnej gazety „Sądeczanin Info”.
Bożena Kocyk
Raport z imprezy „Dni Zamenhofa” 14-17.12.2017 w Nowym Sączu
Dni Zamenhofa w Nowym Sączu miały wyjątkowo uroczysty przebieg, w związku z kończącym się ROKIEM ZAMENHOFA 2017 pod auspicjami UNESCO, które na wniosek MKiDN oraz w porozumieniu z Polskim Komitetem UNESCO wytypowało na ten rok jako najbardziej zasłużonych Polaków: Tadeusza Kościuszkę i Ludwika Zamenhofa.
Centrum Edukacji Międzykulturowej Nowy Sącz/Wrocław w obchodach tego Jubileuszu 100-lecia śmierci Zamenhofa, odegrało niezwykle ważną rolę, przygotowując na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wystawę o Zamenhofie jako twórcy esperanta.
Wystawę merytorycznie opracowała Halina Komar z Nowego Sącza a szatę graficzną i opracowanie techniczne zapewniła szefowa Biura Regionalnego CEM we Wrocławiu – Ewa Tracz.
Wystawa obejmuje 18 plansz o wym. 70×100, w wersji krajowej w językach polskim i esperanto, natomiast na zagraniczny użytek: angielsko-esperancka. Obecnie teksty angielskie są w różnych krajach zastępowane językami narodowymi , aby jak najbardziej rozpowszechnić i przybliżyć różnym naciom sylwetkę twórcy neutralnego języka międzynarodowego , samego języka oraz idee ruchu esperanckiego.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozesłało wystawę do 180 polskich placówek dyplomatycznych na świecie (Ambasady, Konsulaty, Domy Polskie, Instytuty …), gdzie oprócz naszych placówek, jest ona eksponowana w wielu innych obiektach użyteczności publicznej w stolicach krajów Europy i wielkich miastach świata: w Parlamentach, Muzeach, Instytucjach Kultury, obiektach edukacyjnych – Uniwersytety, Szkoły, urzędy lokalnej administracji…
W naszym mieście, tzw. zewnętrzna wersja tej wystawy (miękka –„na opłotki) była już eksponowana na ulicy Zamenhofa a potem na ogrodzeniu kortów tenisowych przy Alei Wolności. Uroczysty wernisaż plansz wystawy „wewnętrznej” odbył się 15 grudnia 2017 w MOK i tam ją można obejrzeć w holu górnym. Jest to na pewno wydarzenie bezprecedensowe, że wystawa powstała w naszym mieście obecnie wędruje po wszystkich kontynentach!
(patronaty, odznaczenia…)
Patronami Dni Zamenhofa 2017 w Nowym Sączu byli: Wojewoda Małopolski, Starosta Nowosądecki i Prezydent Miasta Nowego Sącza. Jubileuszowy ROK ZAMENHOFA 2017 pod auspicjami UNESCO był dobrą okazją, aby wystąpić do przedstawicieli władzy państwowej oraz samorządu lokalnego o uhonorowanie naszych długoletnich i zasłużonych esperantystów odznaczeniami państwowymi i honorowymi odznakami lokalnymi.
Tak się też stało – wnioski Zarządu CEM zostały zaakceptowane i podczas uroczystej inauguracji Dni Zamenhofa, 15 grudnia 2017 działacze Centrum Edukacji Międzykulturowej zostali wyróżnieni, otrzymując aż 10 odznaczeń! W tym 5 odznaczeń państwowych, dla których wręczenia przyjechał do Nowego Sącza Wicewojewoda Małopolski p. Józef Gawron. Udekorował on:
Złotymi Krzyżami Zasługi – Jolantę Kieres i Halinę Komar
Srebrnymi Krzyżami Zasługi – Ewę Tracz i Bogdana Dembca
Brązowym Krzyżem Zasługi – Andrzeja Sochackiego
Ponadto zostały przyznane 2 Sądeckie „Srebrne jabłka” od Starosty Nowosądeckiego , które przekazane zostały przez Kierownika Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu dla naszych członków – Danuty Kowalskiej i Edwarda Malera.
Rada Miasta Nowego Sącza przyznała natomiast 3 Tarcze Herbowe Nowego Sącza dla członków Zarządu CEM, motywując decyzje ich zasługami w szerzeniu esperanta wśród lokalnej społeczności oraz promocję Sądecczyzny w kraju i poza jego granicami. Udekorowane Tarczami Herbowymi zostały: Maria Baran, Halina Komar, Alicja Skalska.
Oficjalni goście tej uroczystości zyskali oprócz szacunku także sympatię esperantystów, ponieważ z wyraźnym zainteresowaniem obejrzeli prezentację na temat esperanta a później z widoczną przyjemnością słuchałi koncertu piosenek esperanckich, wykonywanych przez wielopokoleniową grupę E- FAMILIO, Steletoj i Junaj Voĉoj… Czujemy się bardzo zaszczyceni nie tylko ich udziałem w naszym święcie ale i autentycznym uczestnictwem.
Zapraszamy na Dni Zamenhofa do Nowego Sącza
14 – 17. 12. 2017
plakat. (program) pdf, Zaproszenie-s1. pdf, Zaproszenie-s2. pdf.
Najmłodszy język świata święci jubileusz 125 lat!
Profesor Kotarbiński nazwał go „genialnym połączeniem logiki i prostoty”.
W roku 2012 upłynie 125 lat od momentu narodzin esperanta – najmłodszego żywego języka na świecie. Esperanto jest neutralnym językiem międzynarodowym stworzonym na ziemiach polskich w 1887 roku przez dr. Ludwika Zamenhofa. Stosunkowo łatwo można się go nauczyć; jest on już powszechnie rozpoznawany na świecie ( gazeta ESPERANTO jest prenumerowana w 120 krajach) i znajduje się często w oficjalnym użyciu (np. na Węgrzech jest oficjalnie uznawanym językiem egzaminacyjnym na maturze i studiach).
Język ten, oprócz szerokiego wykorzystania w Internecie oraz m.in. w turystyce, posiada także sporą oryginalną literaturę. Funkcjonuje on również w teatrze, filmie i muzyce. Stacje radiowe w Brazylii, Chinach, na Kubie i w Watykanie regularnie nadają program w esperanto. W języku tym emituje swoje programy także chińska telewizja. Wiele esperanckich programów telewizyjnych i audycji radiowych jest dostępnych w Internecie.
Po krótkim okresie zaledwie 124 lat swojego istnienia, esperanto należy obecnie do 100 najpopularniejszych języków spośród 6800 wszystkich używanych na świecie. Znajduje się ono na 27. miejscu wśród języków o największej liczbie haseł – a tym samym najczęściej używanych – na Wikipedii. Opcja użycia języka esperanto jest dostępna w takich narzędziach informatycznych jak: wyszukiwarka Google, komunikator internetowy Skype, przeglądarka Firefox, systemy operacyjne oparte na bazie Ubuntu oraz portal społecznościowy Facebook.
Esperanto znajduje się w codziennym użyciu na całym świecie, również w najważniejszych regionach i krajach rozwijających się w Azji i Afryce. Światowy Związek Esperanta utrzymuje oficjalne stosunki z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Radą Europy. Wzrastający stopień użycia języka esperanto przejawia się nie tylko w emitowanych w tym języku programach chińskiej telewizji, lecz także w materiałach promocyjnych i anonsach opracowywanych przez brytyjskie konsorcjum British Telecom. Również rząd brytyjski zatrudnia tłumaczy języka esperanto. Mało kto wie, że także Komitet Wyborczy Baracka Obamy używał języka esperanto, co było postulatem jednego ze sponsorów akcji wyborczej.
Do osób posługujących się językiem esperanto od urodzenia należą m.in. mistrzyni świata w szachach Susan Polgár, obecny ambasador niemiecki w Rosji Ulrich Brandenburg oraz laureat Nagrody Nobla Daniel Bovet. Finansista George Soros nauczył się języka esperanto jako dziecko.
W Forum Ekonomicznym w Krynicy uczestniczył laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii , profesor Reinhard Selten z Bonn. Co roku w panelach uczestniczą esperantyści – profesorowie znanych uniwersytetów. W 2012 r. zaprosiliśmy profesora Dennis Keefe z Uniwersytetu w Nankinie, który obecnie przekazuje chińskim studentom doświadczenia sławnych amerykańskich uniwersytetów z Illinois i Yale.
Esperanto staje się coraz bardziej popularne na świecie. Nowy obszerny serwis internetowy zawierający kursy i materiały do nauki języka – www.lernu.net notuje 125 000 wejść dziennie, zaś esperancko-języczna wersja Wikipedii osiąga 400 000 wejść w ciągu dnia.
Esperantyści sądeccy zapraszają na 25 lekcji 5-minutowych: wiedza o języku i sam język podany interesująco w codziennym serwisie na witrynie SĄDECZANIN. To będzie nasz wkład w jubileusz 125- lecia języka: od 2 do 26 lipca 2012, czyli do Dnia Esperanta – daty wydania pierwszego podręcznika w Warszawie: JĘZYK MIĘDZYNARODOWY doktora Esperanto (pseudonim Ludwika Ł. Zamenhofa ). A samo święto – 26 lipca będziemy obchodzić w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie odbędzie się koncert zespołów młodzieżowych i trochę starszych, z repertuarem polskim, europejskim oraz … esperanckim! Zapraszamy na śpiew, tańce, humor i tort jubileuszowy z lampką wina!
Miejski Ośrodek Kultury , 26 lipca (czwartek) godz. 18
JUBILEUSZ 125-lecia u esperantystów – świętowany godnie, interesująco, serdecznie!
Sądeccy esperantyści obchodzili swój jubileuszowy Dzień Esperanta w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie od pół wieku działa Klub Esperanto. Mają oni tutaj bezpieczne gniazdo, otoczone przyjaźnią i opieką Dyrektorki MOK, p. Marty Jakubowskiej i całego personelu Ośrodka. Jest to bowiem nie tylko miejsce realizacji zadań statutowych jak np. prowadzenie kursów i działalności informacyjno-propagandowej, lecz także jest to ich prawdziwy dom, gdzie odbywają się wszystkie ważne wydarzenia i organizowane są esperanckie imprezy: koncerty, prelekcje, kongresy, jubileusze…
Tak więc podziękowania zaczną się od Miejskiego Ośrodka Kultury – miejsca gwarantującego doskonałe warunki do pracy i działalności propagatorskiej naszej sądeckiej społeczności esperanckiej. Także ten wieczór jubileuszowy został perfekcyjnie przygotowany do przyjęcia gości, co było zasługą p. Barbary Klimczak a świetny, 2-godzinny i różnorodny program artystyczny, wyczarowała p. Irena Górowska i jej tajemnicą pozostanie, w jaki sposób w środku letnich wakacji, skompletowała wykonawców z zespołów Young Voice, Katharsis, Breakdance…
Wykonawcy dali z siebie wszystko i oczarowali publiczność utworami wokalnymi w języku esperanto, polskim, francuskim i angielskim oraz wzruszającą inscenizacją taneczną w wykonaniu zespołu Katharsis ukazującą zwycięstwo Dobra nad Złem. Brak słów aby opisać to, co na scenie wyprawiali chłopcy z Breakdance a dzielnie sekundowała im jedyna dziewczyna w tym zespole, lecz niezwykle utalentowana. Po raz pierwszy zaśpiewały na imprezie esperanckiej przeurocze małe dziewczynki – siostrzyczki Jadzia i Danusia Kondrackie a młodsza z nich nawet „stepowała”!
Doceniły Jubileusz 125-lecia Esperanta także Władze Miasta Nowego Sącza, które reprezentował Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Wituszyński, bardzo przyjazny ruchowi esperanto i znający ten język. Wręczył on prezesce Oddziału Polskiego Związku Esperantystów Halinie Komar, piękny grawertyn z dedykacją jubileuszową w imieniu Prezydenta Miasta Ryszarda Nowaka i własnym.
Bardzo serdeczne życzenia z listem gratulacyjnym i ogromnym bukietem kwiatów, przekazał Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku przez przedstawicielki Zarządu – Jadwigę Banach i Mariolę Piekarską.
Ponieważ na sali znajdowały się także dwie inne członkinie Zarządu SUTW, które przeprowadziły konkurs wiedzy na temat Esperanto – Jolanta Kieres i Elżbieta Pachoń, to żartobliwe stwierdzenie liderki esperantystów, że trudno dojrzeć granicę pomiędzy Klubem Esperanto a Uniwersytetem, miało solidne podstawy! Bowiem te same osoby wyróżniają się aktywnością w obu organizacjach, za co także należy się im ogromne i szczere uznanie i podziękowanie! Jola Kieres otrzymała specjalne podziękowanie także od Stowarzyszenia „Korzenie i Skrzydła” z Rdziostowa, gdzie ma zajęcia z dziećmi ze Szkoły Podstawowej i prowadzi je od sukcesu do sukcesu.
Nie do przecenienia jest wkład sądeckich mediów w jubileusz – emisja 25 odcinków informacji o języku esperanto i ruchu esperanckim wraz z 5-minutowymi mini lekcjami, była pięknym, urodzinowym podarunkiem od redakcji portalu SĄDECZANIN, za co należy się podziękowanie redaktorce naczelnej Monice Kowalczyk oraz przygotowującej te lekcje do emisji – Alicji Fałek.
Powyższa akcja informacyjna pozwoliła przybliżyć temat języka międzynarodowego czytelnikom oraz być może zachęci do nauki mieszkańców miasta i regionu? Okaże się to podczas organizacji jesiennych kursów języka esperanto w MOK.
Trzeba jeszcze wspomnieć o audycji na temat „Esperanto w kościele katolickim” w rozgłośni radia RDN Małopolska w dniu 25 lipca, gdzie podjęły temat Jolanta Kieres i Ela Pachoń. Natomiast udało się nam zaaranżować także audycję na antenie ogólnopolskiej w programie 1 Polskiego Radia, które w Dniu Esperanta, od rana 26 lipca 2012, wyemitowało cykl rozmów z różnymi esperantystami na temat ich motywacji do uczestnictwa w ruchu esperanckim: wypowiadali się członkowie młodzieżowego zespołu Young Voice, opowiadało o swej drodze do esperanta starsze małżeństwo Józefa i Andrzej Olechowscy z Przysietnicy, o idei esperantyzmu mówiła Halina Komar…
Obu radiowym redakcjom także wielkie podziękowania od wdzięcznych esperantystów.
Tygodnik „ miastoNS” – ukazująca się w każdy czwartek w 15tys. nakładzie bezpłatna gazeta traktująca o aktualnych wydarzeniach w mieście Nowym Sączu i okolicy – także zamieściła artykuł pt.”125 lat Esperanta”, za co składamy serdeczne słowa podzięki.
A na koniec jeszcze podziękowania osobom, które sponsorowały poczęstunek jubileuszowy:
Wspaniały, pięciopiętrowy tort urodzinowy przygotowała Ciastkarnia p. Jana Kożucha „SZARLOTKA”, z ul. E. Plater, ozdabiając go emblematami esperanckimi i symbolami jubileuszu 125-lecia. Wielosmakowy, pyszny tort wzbudził ogromne zainteresowanie urodzinowych gości, ze względu na swój „domowo-świąteczny” smak i konstrukcję piętrowej, obrotowej patery na której go podano.
Wino na toasty zafundowały prezeska i wiceprezeska Klubu.
Podziękowania za atmosferę tego jubileuszowego Koncertu i spotkania należą się niezwykle ciepłej, spontanicznie reagującej publiczności. ESPERANTO AMIKIGAS – taki napis witał gości na balustradzie w MOK. Po polsku znaczy to „ESPERANTO POWODUJE PRZYJAŹŃ”, zaprzyjaźnia ludzi…
Kto chce znaleźć się w grupie przyjaznych ludzi i mieć ciekawe życie, może dołączyć do Klubu Esperanto w MOK po przerwie wakacyjnej. Zaproszenie na kursy językowe i uczestnictwo w wielu krajowych i międzynarodowych imprezach – od października 2012, a zapisy w MOK już od 15.09.2012
Halina Komar – prezes Klubu Esperanto w Nowym Sączu