Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
Centrum Edukacji Międzykulturowej

Zarząd CEM

Bożena Kocyk – prezes
Jolanta Kieres – wiceprezes
Joanna Wituszyńska – wiceprezes
Maria Baran – sekretarz
Maria Janisz – skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwa

Dzienne Archiwum:

    Pod takim hasłem odbyło się 13 marca  spotkanie klubowe esperantystów w Miejskim Ośrodku Kultury .

    Hasło powyższe znalazło odzwierciedlenie i potwierdzenie w przebiegu spotkania, którego uczestnikami były osoby w wieku „jesiennym” – seniorki i seniorzy – członkowie    Centrum Edukacji Międzykulturowej. 

    Spotkanie było poświęcone założycielce i Liderce  CEM  śp. Halinie Komar (1937 – 2023), która wiele lat temu tak właśnie określiła etap swojego życia  po zakończeniu aktywności zawodowej. Spotkanie było także okazją świętowania imienin, które przypadały na ten dzień…

    Miesiąc po śmierci Śp. Haliny Komar uczciliśmy na marcowym spotkaniu klubowym  Jej  osobowość poprzez  przedstawienie Jej życiorysu i dokonań.

    Multimedialna prezentacja zawierała informacje o niezwykłej działaczce społecznej,   założycielce i prezesie Centrum Edukacji Międzykulturowej. Prezentacja była bogato zilustrowana fotografiami oraz fragmentami spektakli muzyczno-teatralnych, które potwierdzają wspaniałe pomysły, przekuwane w konkretne przedsięwzięcia, niesamowitą kreatywność, Jej zdolności literackie i artystyczne.

    Pasją śp. Haliny Komar było ESPERANTO a poprzez nie łączenie pokoleń, uczenie tolerancji  oraz  pokazywanie świata. Miała Ona dar nawiązywania kontaktów, umiejętność przekonywania do współpracy w celu zrealizowania pomysłów i projektów, których beneficjentami były przede wszystkim liczne rzesze seniorów i młodzieży. Wszystko to co robiła w  wieku senioralnym dawało Jej radość i satysfakcje a odbiorcom Jej działań otwierało „okno na świat”, stwarzało możliwość zdobywania wiedzy i nowych umiejętności, rozwijania zainteresowań i talentów. To wszystko było zgodne z tym hasłem „Jesień – to najpiękniejsza pora życia”. Pora, którą trzeba się cieszyć…

    Za swoją wszechstronną działalność Halina Komar była wielokrotnie nagradzana                             i wyróżniana. M.in. była laureatka Małopolskiego Plebiscytu „Poza stereotypem” – senior roku 2008. W 2017 r. odznaczona została przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi a Rada Miasta Nowego Sącza przyznała Jej Tarczę Herbową – Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza.

    Zawsze uśmiechnięta i otwarta – taką Ją zapamiętamy.

→ GALERIA – śp. Halina Komar

    Prezentację multimedialną o życiu i działalności Haliny Komar  przygotowali i przedstawili  Maria Baran, Alicja  i Janusz Skalscy oraz Jolanta  Kieres. Dla wielu osób, które nie poznały Jej osobiście,  było to wzruszające „spotkanie z  ciekawym Człowiekiem” a dla tych, którzy Ją znali  i współpracowali z Nią  było to „sentymentalną podróżą w przeszłość”.  

   

    Po prezentacji, już w luźnej atmosferze, 30 – osobowa grupa esperantystów – klubowiczów   świętowała imieniny solenizantek, którymi były dwie Bożeny, cztery Krystyny oraz jedna Józefa. Były serdeczne życzenia, odśpiewane po polsku i w języku esperanto  „sto lat – cent jaroj”,  symboliczne róże dla Pań a dla wszystkich uczestników spotkania –  bogaty  poczęstunek przygotowany przez Solenizantki. 

    Spotkanie 13 marca pozostanie na długo w pamięci wszystkich  uczestników . Spotykając się, rozmawiając, świętując w tak licznej grupie rówieśników – seniorów realizujemy także przesłanie naszej Liderki „Radujmy się każdym darowanym dniem i kochajmy: ludzi, zwierzęta, kwiaty, drzewa, obłoki na niebie.. ….”.

    Wypełniajmy naszą jesień życia różnorodną aktywnością to ten okres naszej drogi  będzie  ciekawy i  piękny !

Maria Baran