Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
Centrum Edukacji Międzykulturowej

Zarząd CEM

Bożena Kocyk – prezes
Jolanta Kieres – wiceprezes
Joanna Wituszyńska – wiceprezes
Maria Baran – sekretarz
Maria Janisz – skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

Kalendarz

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwa

Miesięczne Archiwum:

    W ostatnich dniach (29-31) marca br. 25 esperantystów z Centrum Edukacji Międzykulturowej odbyło wycieczkę do Wrocławia. Celem wyjazdu było zwiedzenie tego pięknego miasta oraz spotkanie z esperantystami zrzeszonymi w Śląskim Związku Esperanckim. Zwiedziliśmy:

    Najważniejsze atrakcje turystyczne Wrocławia – najstarszą część miasta tj. Ostrów Tumski z jego zabytkami, Rynek, 

→ GALERIA

    Muzeum Uniwersytetu  Wrocławskiego (z piękną aulą Leopoldina  oraz Oratorium z epoki późnego baroku),

→ GALERIA

    „Halę Stulecia” (jeden z największych żelbetonowych budynków w historii, wpisany na listę Światowego Dziedzictw UNESCO),

→ GALERIA

    „Panoramę Racławicką” (monumentalny obraz o wymiarach 114 m długości i 15 m wysokości, przedstawiający zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami  w  1794r.,

→ GALERIA

    „Hydropolis” (Centrum Edukacji Ekologicznej  i centrum wiedzy o wodzie).

→ GALERIA

    Mieliśmy okazję podziwiać  panoramę Wrocławia z uniwersyteckiej Wieży Matematycznej  (trzeba było pokonać 202  marmurowe schody), z punktu widokowego na 49 piętrze Sky Tower – najwyższego budynku w tym mieście a także z „wirtualnych lotów” w trakcie zwiedzania wystawy  w „Hali Stulecia”.

→ GALERIA

    Dodatkowo część grupy zdecydowała się obejrzeć unikatową multi-sensoryczną wystawę impresjonistów. Na ścianach, suficie i podłodze (łącznie 2000 m2) pokazane są w ogromnym powiększeniu i w ruchu dzieła najwybitniejszych twórców impresjonizmu. W tle słychać głos lektora i muzykę kawiarnianą z tamtego okresu. 

→ GALERIA

    W czwartkowy wieczór spotkaliśmy się  z kilkunastoosobową grupą esperantystów wrocławskich, spośród których Ewa i Bogdan należą także do CEM. Spotkanie odbyło się w Domu Notre Dame, gdzie byliśmy  zakwaterowani.  Zebranych przywitały  Bożena Kocyk (prezes CEM)  i Teresa Pomorska (prezes ŚZE) , ponadto wszyscy obecni dokonali samo prezentacji. Przedstawione zostały krótkie informacje o  działalności stowarzyszeń  oraz wspomnienia o założycielach organizacji –  śp. Halinie Komar (CEM)  i śp. Edwardzie Wojtakowskim (SZE) . Potem – przy smacznych ciastach, którymi uraczyły nas koleżanki Ewa i Marysia (SZE) –  nastąpiły wspólne rozmowy i śpiewanie  w języku esperanto  popularnych piosenek przy akompaniamencie gitary, na której grał Georgo z Wrocławia.

→ GALERIA

    Zaznaczyć trzeba, że Dom Notre Dame, który jest obiektem klasztornym z XIX w.  zlokalizowanym  w samym sercu Ostrowa Tumskiego na dawnym miejscu pierwszego we Wrocławiu zamku Piastów Śląskich.W podziemiach obiektu przeszliśmy ścieżkę  obrazująca historię zamku Piastów wraz z odkrywkami starych murów. Przy Domu znajduje się ogród dydaktyki ekologicznej.

→ GALERIA

    W drodze powrotnej do Nowego Sącza zatrzymaliśmy się w Pszczynie – mieście zwanym Perłą Górnego śląska. Tam zwiedziliśmy przepiękny zamek w stylu neobarokowym, którego wnętrza są bardzo bogato wyposażone. Zamek nie był zniszczony w okresach wojen i jego wystrój zachował się do obecnych  czasów. 

→ GALERIA

    W każdym z miejsc, w których przebywaliśmy  pozyskiwaliśmy nową wiedzę i doświadczaliśmy różnorodnych  emocji, co powoduje, że wyjazd był bardzo ciekawy i wartościowy.