Język:
Kontakt
Centrum Edukacji Międzykulturowej Aleja Wolności 37, lok. F7
33-300 Nowy Sącz

tel: +48 18 4429827
tel: + 48 604 088 620

e-mail: cem.nowysacz@gmail.com
e-mail: halinakomar@gmail.com

Facebook: Centrum Edukacji Międzykulturowej
Zarząd CEM

Halina Komar – prezes
Jolanta Kieres – wiceprezes
Bożena Kocyk – wiceprezes
Maria Baran – sekretarz
Maria Janisz – kasjer

Lidia Komar – sekcja młodzieżowa

Kalendarz
lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwa

Najmłodszy język świata  święci  jubileusz 125 lat!

Profesor Kotarbiński nazwał go „genialnym połączeniem logiki i prostoty”.

125jubileuszW roku 2012 upłynie 125 lat od momentu narodzin esperanta – najmłodszego żywego języka na świecie. Esperanto jest neutralnym językiem międzynarodowym stworzonym na ziemiach polskich w 1887 roku przez dr. Ludwika Zamenhofa. Stosunkowo łatwo można się go nauczyć; jest on już powszechnie rozpoznawany na świecie  ( gazeta ESPERANTO jest prenumerowana  w  120 krajach)  i znajduje się często w oficjalnym użyciu (np. na Węgrzech  jest oficjalnie uznawanym językiem  egzaminacyjnym na maturze i studiach).

Język ten, oprócz szerokiego wykorzystania w Internecie oraz m.in. w turystyce, posiada także sporą oryginalną literaturę. Funkcjonuje on również w teatrze, filmie i muzyce. Stacje radiowe w Brazylii, Chinach, na Kubie i w Watykanie regularnie nadają program w esperanto. W języku tym emituje swoje programy także chińska telewizja. Wiele esperanckich programów telewizyjnych i audycji radiowych jest dostępnych w Internecie.

Po krótkim okresie zaledwie 124 lat swojego istnienia, esperanto należy obecnie do 100 najpopularniejszych języków spośród 6800 wszystkich używanych na świecie. Znajduje się ono na 27. miejscu wśród języków o największej liczbie haseł – a tym samym najczęściej używanych – na Wikipedii. Opcja użycia języka esperanto jest dostępna w takich narzędziach informatycznych jak: wyszukiwarka Google, komunikator internetowy Skype, przeglądarka Firefox, systemy operacyjne oparte na bazie Ubuntu oraz portal społecznościowy Facebook.

Esperanto znajduje się w codziennym użyciu na całym świecie, również w najważniejszych regionach i krajach rozwijających się w Azji i Afryce. Światowy Związek Esperanta utrzymuje oficjalne stosunki z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Radą Europy. Wzrastający stopień użycia języka esperanto przejawia się nie tylko w emitowanych w tym języku programach chińskiej telewizji, lecz także w materiałach promocyjnych i anonsach opracowywanych przez brytyjskie konsorcjum British Telecom. Również rząd brytyjski zatrudnia tłumaczy języka esperanto.  Mało kto wie, że także Komitet Wyborczy Baracka Obamy używał języka esperanto, co było postulatem jednego ze sponsorów akcji  wyborczej.

Do osób posługujących się językiem esperanto od urodzenia należą m.in. mistrzyni świata w szachach Susan Polgár, obecny ambasador niemiecki w Rosji Ulrich Brandenburg oraz laureat Nagrody Nobla Daniel Bovet.  Finansista George Soros nauczył się języka esperanto jako dziecko.

W Forum Ekonomicznym w Krynicy uczestniczył  laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii ,  profesor  Reinhard Selten  z Bonn.  Co roku w panelach uczestniczą  esperantyści – profesorowie znanych uniwersytetów. W 2012 r. zaprosiliśmy  profesora   Dennis Keefe  z  Uniwersytetu w Nankinie, który  obecnie przekazuje  chińskim studentom  doświadczenia sławnych  amerykańskich uniwersytetów  z  Illinois i Yale.

Esperanto staje się coraz bardziej popularne na świecie. Nowy obszerny serwis internetowy zawierający kursy i materiały do nauki języka – www.lernu.net  notuje 125 000 wejść dziennie, zaś esperancko-języczna wersja Wikipedii osiąga 400 000 wejść w ciągu dnia.

Esperantyści  sądeccy  zapraszają na 25 lekcji  5-minutowych:  wiedza  o języku i sam język podany  interesująco  w codziennym serwisie  na  witrynie  SĄDECZANIN.  To będzie nasz wkład w jubileusz  125- lecia języka:   od  2 do 26 lipca 2012, czyli do Dnia Esperanta  – daty wydania pierwszego podręcznika  w Warszawie:  JĘZYK  MIĘDZYNARODOWY doktora  Esperanto  (pseudonim Ludwika Ł. Zamenhofa ).  A samo  święto – 26 lipca będziemy obchodzić  w  Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie odbędzie się koncert  zespołów  młodzieżowych  i  trochę starszych, z repertuarem  polskim, europejskim  oraz … esperanckim!   Zapraszamy  na  śpiew,  tańce,  humor  i tort  jubileuszowy   z lampką  wina!

Miejski  Ośrodek Kultury  ,  26 lipca (czwartek)  godz. 18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.