Język:
Kontakt
Centrum Edukacji Międzykulturowej Aleja Wolności 37, lok. F7
33-300 Nowy Sącz

tel: +48 18 4429827
tel: + 48 604 088 620

e-mail: cem.nowysacz@gmail.com
e-mail: halinakomar@gmail.com

Facebook: Centrum Edukacji Międzykulturowej
Zarząd CEM

Halina Komar – prezes
Jolanta Kieres – wiceprezes
Bożena Kocyk – wiceprezes
Maria Baran – sekretarz
Maria Janisz – kasjer

Lidia Komar – sekcja młodzieżowa

Kalendarz
lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwa

JUBILEUSZ 125-lecia  u esperantystów – świętowany godnie, interesująco, serdecznie!

Sądeccy esperantyści obchodzili swój jubileuszowy Dzień Esperanta w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie od pół wieku działa Klub Esperanto. Mają oni tutaj bezpieczne gniazdo, otoczone przyjaźnią i opieką Dyrektorki MOK, p. Marty Jakubowskiej i całego personelu Ośrodka. Jest to bowiem nie tylko miejsce realizacji zadań statutowych jak np. prowadzenie kursów i działalności informacyjno-propagandowej, lecz także jest to ich prawdziwy dom, gdzie odbywają się wszystkie ważne wydarzenia i organizowane są esperanckie imprezy: koncerty, prelekcje, kongresy, jubileusze…

 Tak więc podziękowania zaczną się od Miejskiego Ośrodka Kultury – miejsca gwarantującego doskonałe warunki do pracy i działalności propagatorskiej  naszej sądeckiej społeczności esperanckiej. Także ten wieczór jubileuszowy został perfekcyjnie przygotowany do przyjęcia gości, co było zasługą p. Barbary Klimczak a świetny, 2-godzinny i różnorodny program artystyczny, wyczarowała p. Irena Górowska i jej tajemnicą pozostanie, w jaki sposób w środku letnich wakacji, skompletowała wykonawców z zespołów Young Voice, Katharsis, Breakdance…

Wykonawcy dali z siebie wszystko i oczarowali publiczność utworami wokalnymi w języku esperanto, polskim, francuskim i angielskim oraz wzruszającą inscenizacją taneczną w wykonaniu zespołu Katharsis ukazującą zwycięstwo Dobra nad Złem.  Brak słów aby opisać to, co na scenie wyprawiali chłopcy  z  Breakdance a dzielnie sekundowała im jedyna dziewczyna w tym zespole, lecz  niezwykle utalentowana.  Po raz pierwszy zaśpiewały na imprezie esperanckiej przeurocze  małe dziewczynki – siostrzyczki Jadzia i Danusia Kondrackie  a młodsza z nich nawet „stepowała”!

 Doceniły Jubileusz 125-lecia Esperanta także Władze Miasta  Nowego Sącza, które reprezentował Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Wituszyński, bardzo przyjazny ruchowi esperanto i znający ten język.  Wręczył  on prezesce  Oddziału Polskiego Związku Esperantystów Halinie Komar, piękny grawertyn z dedykacją jubileuszową w imieniu Prezydenta Miasta Ryszarda Nowaka i własnym.

 Bardzo serdeczne życzenia  z listem gratulacyjnym i ogromnym bukietem kwiatów, przekazał Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku przez przedstawicielki Zarządu – Jadwigę Banach i Mariolę Piekarską.

Ponieważ  na sali znajdowały się także dwie inne członkinie Zarządu SUTW, które przeprowadziły konkurs wiedzy na temat Esperanto – Jolanta Kieres i Elżbieta Pachoń, to żartobliwe stwierdzenie liderki esperantystów, że trudno dojrzeć granicę pomiędzy Klubem Esperanto a Uniwersytetem, miało solidne podstawy! Bowiem te same osoby wyróżniają się aktywnością w obu organizacjach, za co także należy się im ogromne i szczere uznanie i podziękowanie! Jola Kieres otrzymała specjalne podziękowanie także od Stowarzyszenia „Korzenie i Skrzydła” z Rdziostowa, gdzie ma zajęcia z dziećmi ze Szkoły Podstawowej i prowadzi je od sukcesu do sukcesu.

 Nie do przecenienia jest wkład sądeckich mediów w jubileusz – emisja 25 odcinków informacji o języku esperanto i ruchu esperanckim  wraz z 5-minutowymi mini lekcjami, była pięknym, urodzinowym  podarunkiem od redakcji portalu SĄDECZANIN, za co należy się podziękowanie redaktorce naczelnej Monice Kowalczyk oraz przygotowującej te lekcje do emisji – Alicji Fałek.

Powyższa akcja informacyjna pozwoliła przybliżyć temat języka międzynarodowego czytelnikom oraz być może zachęci do nauki mieszkańców miasta i regionu?  Okaże się to podczas organizacji jesiennych kursów języka esperanto w MOK.

 Trzeba jeszcze wspomnieć o audycji na temat „Esperanto w kościele katolickim” w rozgłośni radia RDN Małopolska w dniu 25 lipca, gdzie podjęły temat Jolanta Kieres  i Ela Pachoń. Natomiast udało się nam zaaranżować także audycję na antenie ogólnopolskiej w programie 1 Polskiego Radia, które w Dniu Esperanta, od rana  26 lipca 2012, wyemitowało cykl rozmów z różnymi esperantystami na temat ich motywacji do uczestnictwa w ruchu esperanckim: wypowiadali się członkowie młodzieżowego zespołu Young Voice, opowiadało o swej drodze do esperanta starsze małżeństwo Józefa i Andrzej Olechowscy  z Przysietnicy, o idei esperantyzmu mówiła Halina Komar…

Obu radiowym redakcjom  także wielkie podziękowania od wdzięcznych esperantystów.

 Tygodnik „ miastoNS” – ukazująca się w każdy czwartek w 15tys. nakładzie bezpłatna gazeta traktująca o aktualnych wydarzeniach w mieście Nowym Sączu i okolicy – także zamieściła artykuł pt.”125 lat Esperanta”, za co składamy serdeczne słowa podzięki.

 A na koniec jeszcze  podziękowania osobom, które sponsorowały poczęstunek jubileuszowy:

Wspaniały, pięciopiętrowy tort urodzinowy przygotowała Ciastkarnia p. Jana Kożucha „SZARLOTKA”, z ul. E. Plater, ozdabiając go emblematami esperanckimi i symbolami jubileuszu 125-lecia.  Wielosmakowy, pyszny tort wzbudził ogromne zainteresowanie urodzinowych gości, ze względu na swój „domowo-świąteczny” smak i konstrukcję piętrowej, obrotowej patery na której go podano.

Wino na toasty zafundowały prezeska i wiceprezeska Klubu.

 Podziękowania za atmosferę tego jubileuszowego Koncertu i spotkania należą się niezwykle ciepłej, spontanicznie reagującej publiczności.  ESPERANTO  AMIKIGAS – taki napis witał gości na balustradzie w MOK. Po polsku znaczy to „ESPERANTO  POWODUJE  PRZYJAŹŃ”, zaprzyjaźnia ludzi…

Kto chce znaleźć się w grupie przyjaznych ludzi i mieć ciekawe życie, może dołączyć do Klubu Esperanto w MOK po przerwie wakacyjnej. Zaproszenie na kursy językowe i uczestnictwo w wielu krajowych i międzynarodowych imprezach – od października 2012, a zapisy w MOK już od 15.09.2012

Halina Komar – prezes Klubu Esperanto w Nowym Sączu

CEM – SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE za rok 2012 pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.