Grundtvig-projekt 2013-2015
Temat- Różnorodność kulturalna i wielojęzyczność Europy – jak się uczyć?
Partnerzy:
- Niemiecki Związek Esperanta, Filia ds. Edukacji i Kultury (Herzberg am Harz – miasto Esperanta – Niemcy),
- Związek Kultury Esperanto (KEA Budapeszt, Węgry),
- „Fundacja” – edukado.net (Den Haag, Nederlando),
- Centrum Edukacji Miedzykulturowej (CEM Nowy Sącz, Polska)
Prowadzący grupy
Zarys
Inspiracją dla tego projektu były wcześniejsze rozmowy i plany współpracy międzynarodowej o różnorodności kultury wg zasad Konwencji UNESCO z 2005: Konwencja o Ochronie i Promocji Różnorodnych Form Kultury (The Convention on the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions / Die Konvention zum Schutz und zur Förderung der Wielfalt kultureller Ausdruckksformen)
Potwierdza to, że kulturowa różnorodność jest wspólnym dziedzictwem ludzkości i musi być szanowana i strzeżona dla wspólnej korzyści. Pobudzanie do dialogu o kulturach gwarantuje szeroką i równoważną wymianę dla wspólnego szacunku i stałego dążenia do kulturalnego pokoju. To jest możliwe poprzez umocnienie współpracy, międzynarodowej solidarności, partnerstwa, strzeżenia niezależności każdego kraju i popierania narodowej tożsamości na terytorium swojego kraju.
Wszystkie państwa partnerskie projektu Grundtvig ratyfikowały konwencję, i także działają dla kultury i edukacji na rzecz własnej tożsamości. My, aktualni partnerzy projektu- obywatelskie organizacje z czterech państw Unii Europejskiej (Niemcy, Węgry, Holandia i Polska) chcemy pokazać, jak przez naszą wspólną działalność można promować kulturalną różnorodność.
Wszyscy partnerzy zajmują się nieformalną edukacją szeroko i efektywnie. Rozpoczęli oni międzynarodową kulturalną edukację w skład której wchodzi folklor, ludowe zwyczaje w ich krajach, prezentacja i analiza przykładów tych kultur.
Partnerskie kraje reprezentują całkowicie różne kultury, języki, obyczaje. Staramy się w jakimś stopniu przez ten projekt, wzajemnie poznać tę kulturalną różnorodność i akceptować ją wg. Zasady EU „każdy jest inny, ale wszyscy są tak samo ważni”
Uczenie się innych kultur i pokazywanie własnych odbywa się przez poznanie różnorodności w społeczeństwach, mieszkających wspólnie, lecz nie akceptujących innych. Nasza wspólna działalność poprzez seminaria, wymianę grup kulturalnych, wspólne międzynarodowe imprezy, kampanie i promocyjne wydawnictwa może skutkować tolerancją inności kulturowej.
Informacje są na stronie: http://kulturdiverseco.esperanto-urbo.de/dokumentoj/raportoj