Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
wkrótce

Zarząd CEM

Bożena Kocyk – Prezes
Jolanta Kieres – Wiceprezes
Joanna Wituszyńska – Wiceprezes
Maria Baran – Sekretarz
Maria Janisz – Skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

 

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwa

2014.01.17-20: Pierwsze partnerskie spotkanie w Polsce

Pierwsze międzynarodowe spotkanie odbyło się w Nowym Sączu w Polsce z delegatami czterech partnerów.  Przybyli oni z Budapesztu – HU, z Hagi – NL i Herzbergu – DE

Uczestniczyli też lokalni esperantyści.

Głównym omawianym tematem była: Kulturowa różnorodność i wielojęzyczność Europy – jak uczyć się o tym? Celem  wizyty było poznanie zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia a w tym:  ,,kolędowania” –  grupowej wizyty w domach  rodzin,  gdzie witano Nowy Rok. Byliśmy miło goszczeni, częstowani u przyjaciół.

W oficjalnym programie były też:

seminarium o ludowych zwyczajach

muzyka ludowa

tańce ludowe i

typowy teatr ludowy dla tego okresu świątecznego

Delegaci mogli odwiedzić szkołę i zobaczyć jak tam naucza się o kulturze i miejscowych tradycjach.

Dodatkowo był prezentowany gościnnie koncert muzyki  fryzyjskiej – (zespół Kapriol) prezentującej ludowe pieśni mniejszości niderlandzkiej – Fryzyjczyków, zwiedzanie miasta i wycieczki w regionie.

Raporty, artykuły gazetowe na stronie internetowej Herzbergu

Fotoalbum

FOTOGALERIA

2014.05.22-25: Drugie partnerskie spotkanie w Holandii

Delegacje z Herzbergu-Niemcy, Budapesztu –Węgry, Nowego Sącza – Polska spotkały się w Holandii.

Oprócz vizyty w Rotterdamie i Hadze  uczestniczyliśmy w seminarium w Sneek w celu zapoznania się z

historią,

geografią,

tradycjami,

językowymi i kulturowymi różnicami Holandii i Fryzji

Uczestnicy brali udział w tradycyjnym festiwalu ulicznym  w Leeuwarden, zwiedzali Sneek oglądali prezentację fryzyjskiej kultury, pieśn  i tańce.

Raporty, artykuły na stronie Harz Kurier

Ftoalbumo

FOTOGALERIA

Sądeccy esperantyści do Europarlamentu głosowali w Hadze

Kiedy jedni do wyborów parlamentarnych iść nie chcieli, drudzy wykazali się wielka determinacją, żeby spełnić swój obywatelski obowiązek. Mowa o grupie sądeckich esperantystów związanych z Centrum Edukacji Międzykulturowej, którzy na zaproszenie holenderskiej fundacji Edukado.net spędzili kilka dni w Niderlandach. Mimo niezwykle napiętego kalendarza, sądeczanie znaleźli czas na to, aby w polskiej ambasadzie w Hadze zagłosować w europejskich wyborach.

-Termin wyborów do Parlamentu Europejskiego wymusił na naszej grupie dodatkowe przygotowania. Musieliśmy pobrać w miejscach zameldowania zaświadczenia o prawie do głosowania w polskiej placówce dyplomatycznej. Musieliśmy także dokonać korekty programu seminarium, które było związane z dorocznym Festiwalem Ulicznym w Leuwaarden – stolicy Fryzji, bo konieczny był nasz niedzielny powrót do Ambasady RP w Hadze, która była siedzibą Komisji Wyborczej dla Polaków uczestniczących w wyborach – mówi Halina Komar, prezes sądeckiego oddziału Centrum Edukacji Międzykulturowej.

Podczas kilkudniowej wizyty w Holandii Sądeccy esperantyści odwiedzili południową część kraju, zwiedzając Amsterdam i Hagę. Jednak głównym celem podróży było poznanie historii i obyczajowość Ludzi Morza – mieszkańców północnej części Holandii, rozproszonych także w północnych Niemczech oraz południowej Danii, czyli Fryzyjczyków.

Ich historia jest naprawdę niezwykła – mówi Halina Komar. Pokazuje jak wielką rolę w zachowaniu narodowej tożsamości, odgrywa kulturowość. Ten dzielny naród przetrwał, nie posiadając własnej państwowości ani odrębnego terytorium od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Ich siłą była i jest nadal etniczna tożsamość, oparta o język i obyczaje, odrębną kulturę, architekturę, styl życia, nawet dyscypliny sportowe.

Jaj podkreśla Halina Komar, partner holenderski przygotował perfekcyjnie program folklorystyczny, prezentowany przez prawdziwe zespoły fryzyjskie – taniec i śpiew oraz muzykę na oryginalnych starych instrumentach, stroje na przykładzie oryginału liczącego już pięć generacji, potrawy i regionalne trunki… Zwiedziliśmy urocze miasteczko Hindeloopen – prawie skansen – porty i kanały z podnoszonymi mostami na ulicach miast.

2014.09.11-14: Trzecie partnerskie spotkanie na Węgrzech odbyło się w miasteczku  Balatonszarszo w południowym regionie Balatonu.

Był to punkt wyjściowy do zwiedzania okolicy, Odbyło się seminarium na temat:

uprawy winorośli i związanych z tym tradycji,

ludowych zwyczajów,

regionalnej kultury,

typowych potraw, napoi,

muzyki, tańców,

sztuki ludowej, ubrań, haftów.

Odbyły się wycieczki do Buzsak i Keszthely – zwiedzanie muzeów, do Heviz  z kąpielą w historycznych termach, do Zalakaros obejrzeć uliczne  święto winobrania z tańcami. Spotkanie skończyło się w Budapeszcie, gdzie obejrzano słynne zabytki. Pożegnanie odbyło się w typowej węgierskiej restauracji. Oprócz dobrego jedzenia była muzyka ludowa i prezentacja tańców w strojach ludowych.

Raportoj: wielojęzyczna strona Herzbergu z obrazami

Fotoalbum

La 11-a – 14- a de septembro 2014 en Hungara Balatonszárszó okazis 4-landa partnera renkontiĝo de  Grundtvig-projekto, realigita de Esperanto-Centro Eventoj, Fondaĵo „edukado.net”, E-urbo Herzberg kaj Interkultura Eduka Centro el Pollando. La projekto persone elpensis kaj realigias Halina Komar. La temo de la seminario estis „Popolaj tradicioj de vinber-rikoltado kaj vino-produktado”.  Ja, preskau ĉirkau 30 ĉeestantoj el Pollando, Germanio, Nederlando kaj Hungario  partoprenis kaj teorian kaj eĉ praktikan ekzercadon. Dum la programo okazis konatiĝo kun la popolartaj tradicioj de la sudbalatona vino-regiono, prelegoj kaj knoj pri hungara gastronomio, pri brodado, vinber-kolektado kaj vinoproduktado . Bonega estis  vojaĝo al urbeto Hévíz  kun unika lago en iama vulkano, kun varma kaj kuraciga akvo.

En vinkeloj kaj restoracioj ni havis okazon gustami lokaj produktoj. Dimanĉe post  urborigardado en Budapeŝto la seminario finiĝis.  Bongusta  tagmanĝo kun folklora programo en la restoracio Szeged ege plaĉis al partoprenantoj. Tutan restadnon kaj programon konstruis  loke Szilvási László kun helpo de Veronika Acsádi. Koran dankon.

Fotis kaj raportis Andrzej Sochacki

FOTOGALERIA

2014.10.02-07: Czwarte spotkanie partnerskie w Niemczech

Duże międzynarodowe jesienne spotkanie – to tradycyjne Spotkanie Nauczycieli (Torpedo)

z bogatym  różnorodnym fachowym programem -odbyło się już dziewiąty raz.

Specjalne ćwiczenia przygotowano dla seminarzystów, którzy przybyli, by nabrać wprawy w nauczaniu dorosłych  osób, organizacji kursów, używaniu odpowiednich nowoczesnych narzędzi, pomocy elektronicznych. Zwiedzono też  inne regionalne instytucje edukacyjne i złożono wizytę w ratuszu.

W ramach tego pobytu robocze spotkania z niemieckimi kolegami mieli kierownicy projektu z Węgier, Holandii i Polski współpracujący w projekcie Grundtvig o wielojęzyczności i wielokuturowości Europy. Głównym tematem  było przygotowywanie  ,,nauczyciele dla międzykulturowego dialogu”. To była ważna wymiana doświadczeń, których rezultaty będą w następnych materiałach do nauczania.

Raporty: strona Herzbergu

FOTOGALERIA