Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej Aleja Wolności 37, lok. F7
33-300 Nowy Sącz

tel: +48 18 4429827
tel: + 48 604 088 620

e-mail: cem.nowysacz@gmail.com
e-mail: halinakomar@gmail.com

Facebook: Centrum Edukacji Międzykulturowej

Zarząd CEM

Halina Komar – prezes
Jolanta Kieres – wiceprezes
Bożena Kocyk – wiceprezes
Maria Baran – sekretarz
Maria Janisz – kasjer

Lidia Komar – sekcja młodzieżowa

Kalendarz

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archiwa

Konferencja KAEST w Modrej-Harmonii 13-16.11.2014

image003

KAEST to skrót „Konferenco pri Aplikoj de Esperanto en Scienco kaj Tekniko” (Konferencja o zastosowaniu esperanta w nauce i technice).

Konferencje takie odbywają się od 1978 r. W tym roku od 13 do 16 listopada KAEST odbył się w Modrej Harmonii, urokliwym słowackim miasteczku. Jako członek Centrum Edukacji Międzykulturowej w ramach projektu miałem okazję uczestniczyć w  tej konferencji. Konferencja była wielotematyczna, a wykłady i ćwiczenia odbywały się od rana do wieczora. Dla mnie najbardziej interesujące były dwa tematy, w których wziąłem czynny udział. Seminarium AMO  oraz Świat Wikipedii. AMO to cykl wykładów podczas których wykładowcy przekazywali wiedzę w jaki sposób ludzie mogę być aktywni i pomocni dla swoich organizacji. Tematem przewodnim było „ Cyfryzacja Esperanckiej Kultury”. Omówiono tworzenie bibliotek i archiwów internetowych. Szczególną uwagę zwrócono na ochronę praw autorskich i problemy praw autorskich wynikające z przepisów prawa różnych krajów. Archiwa internetowe w sposób łatwo osiągalny i ogólnie dostępny mogą zastąpić tradycyjne formy. Można było się dowiedzieć też w jaki sposób pisać artykuły naukowe. Melanie Maradan ze Szwajcarii omówiła zasady wyboru  tematu do danego artykułu i dobór słownictwa akceptowalnego dla odbiorcy.

Świat Wikipedii to cykl wykładów i zajęć praktycznych prowadzonych przez wolontariuszy – wikipedystów. Wikipedia to największa encyklopedia dostępna w Internecie. Tworzą ją wolontariusze na określonych zasadach oraz uwolnionych prawach autorskich. Podczas wykładów omówiono niezbędne narzędzia jakimi posługują się ludzie tworzący Wikipedię. Podczas zajęć praktycznych dowiedzieliśmy się jak utworzyć swoje konto i jak umieszczać swoje prace w Wikipedii. Została pokazana droga od papieru do komputerowego ekranu z zaznaczeniem o ważności materiałów źródłowych które wykorzystujemy. Ważnym elementem wykładów było też jak używać Wikipedii, jak się poruszać po jej stronach. Wikipedię tworzy rozwijająca się społeczność wolontariuszy, do której każdy z nas może dołączyć i śmiało tworzyć i modyfikować strony.

Andrzej Sochacki – uczestnik Konferencji KAEST

Fotogaleria

KONKLUZJE I PROPOZYCJE DLA PRZYSZŁOŚCI – PROJEKT „WIELKIE SZERZENIE IDEI” w 2017

Wielkie podziękowanie dla wszystkich, którzy zainteresowali się i popierali ideę programu „Wielokulturowa Wioska Esperanto” na Światowym Festiwalu Woodstock w 2016 . W tym roku była organizowana pierwsza próba/ćwiczenie informowania i reklamowania w tak ogromnej skali języka i ruchu Esperanckiego. Zadanie nie było łatwe, ale zapał, entuzjazm i międzynarodowa współpraca Esperantystów zwyciężyło wszystkie trudności i możemy przekazać Wam z satysfakcją efekt naszej pracy. Zadanie było nieporównywalne z jakimkolwiek innym, wielkim publicznym wydarzeniem, co wynikało z etosu tego wydarzenia, a także setek tysięcy młodych uczestników – nigdzie nie spotykanych w takiej ilości – w jednym wydarzeniu, trwającym 4 dni w tym samym miejscu . Dlatego wydarzenie jest godne kontynuowania aczkolwiek koniecznym jest zaktywizować, dla jego kontynuacji , Esperancką młodzież. Mam nadzieją, że planując program działalności na 2017 r – TEJO priorytetowo potraktuje tę poważna imprezę i zadecyduje, w jaki sposób wykorzystać szansę, która daje ruchowi Esperanckiemu wyłącznie młodą, festiwalową publikę.

Kilka informacji o obecnym stanie organizacji „Międzykulturowej Wioski Esperanto”: 1.odbędzie się w dniach 3-5 sierpień 2017, ale koniecznym jest zainstalowanie obozowiska już do południa 2.08, kiedy to pokazywany jest wieczorny program i koncerty, trwające do 6.08.

2. Zespół roboczy musi być odmłodzony, gdyż w 2016 r. było tylko 1/3 młodzieży w zespole, ale abyśmy byli wiarygodni (dla atrakcyjności języka i ruchu młodzieżowego) i pociągający, konieczna jest zmiana proporcji .

3. Wioska w 2016 r. kosztowała w całości 4000 euro, pracowało dla niej na miejscu 18 osób. Okoliczności zakwaterowania były dość prymitywne (wspólna sypialnia w ogromnym namiocie, przyrządzanie samemu śniadań i kolacji przez zmienne dyżury, oraz tylko raz dziennie ciepły obiad, zamówiony dla wszystkich).

4. UEA sfinansowało 2000 euro, nasza organizacja Centrum Edukacji Międzykulturowej Nowy Sącz dołożyło 1400 euro ( zaoszczędzone z poprzednich projektów) oraz anonimowi darczyńcy podarowali brakujące 600 euro. NIE JEST MOŻLIWYM ZORGANIZWAĆ TO WYDARZENIE mniejszym kosztem. Trzeba pamiętać że CEM już nie ma pieniędzy na ten cel, jest więc prośba do UEA o podwójną stawkę w porównaniu z 2016 rokiem. W celu kontroli ,finansowy raport, z kopiami faktur przesłaliśmy do UEA. Kilka z zeszłorocznych wydatków nie powtórzą się – np. wielki, 10 metrowy szyld.

5. Bardzo żałujemy, że nie mógł przyjechać w 2016 roku JOMO – impreza była niezwykle odpowiednia dla jego występów, ponieważ moglibyśmy codziennie/wieczorem , po lekcjach planować zabawę w naszym namiocie. Uczestniczyłoby w niej mnóstwo młodzieży, która chciałaby zatańczyć i zaśpiewać wspólnie. To wymagałoby dodatkowych kosztów , mianowicie , za jego najwyżej trzykrotny występ oraz transport.

6. Przesyłam kilka zdjęć, które pokazuję, jak różna młodzież tam się spotyka. Ja żyję długo i dłużej niż przez pół wieku organizowałam różne – turystyczne, kulturalne, artystyczna imprezy – ale nigdy nie spotkałam takiej masy, wesołych, rozentuzjazmowanych młodych ludzi. Nie zaprzepaśćmy szansy zasiania między nimi naszej idei i języka. Wierzę, że pomożecie, rozpowszechniając informację o tym niezwykłym miejscu dla naszej działalności…

7. Na koniec – ja osobiście zadecydowałam o pożegnaniu się z ruchem esperanckim w roku 2018. Przyszły rok będzie jeszcze możliwy, aby użyć mojej wiedzy, doświadczenia, pracy i chęci. Jesienią osiągnę wiek 80 lat (jeżeli Bóg pozwoli) i muszę już zadbać o moje zdrowie. Chcę jeszcze pomóc przy zorganizowaniu dobrej , odpowiedzialnej grupy, aby sprawy rozwijały się i trwały.. Dlatego obiecuję ze swej strony wciągnąć dziesięcioro młodych ludzi do pracy w „Wiosce” i 4-5 już doświadczonych, starszych „wieśniaków” w festiwalowy temat i teren.

Propozycja dla TEJO i PEJ – przemyślcie/przedyskutujcie i odpowiedzcie : czy nie byłoby godne zastanowienia zorganizowanie TEMATYCZNEJ SEKCJI dla Międzykulturowej Wioski Esperanto? Międzynarodowa, silna, ideowa, której fundament musi się stworzyć w Polsce, ponieważ połowa Ok. 500 tysięcy) uczestników Festiwalu to młodzi Polacy. Dlatego większa część informacyjnych materiałów winna być w języku polskim, a także zespoły robocze muszą składać się z większej liczby Polaków niż osób innej narodowości… Przemyślcie to.

A oto moje propozycje na aktualne tematy , możliwe/konieczne do zrealizowania podczas tegorocznej 2017 Międzykulturowej Wioski Esperanto:

Temat projektu WIELKIE SZERZENIE IDEI

A. Bilans AMO – seminaria realizowane już od 30 lat w świecie: próba ich wyniku to wyłonienie „nowo upieczonych” działaczy do międzynarodowej współpracy w naszej Wiosce,

B. W zespołach muszą się znaleźć także młodzi ludzie, zdolni interesująco – przez zabawę, kwizy, konkursy nauczać języka Esperanto i organizować lekcje – zabawne , „uliczne” , na łące, nie tylko przy stoiskach. Pytanie do organizatorów AMO- seminariów: czy są tak przygotowywani różno narodowościowi działacze po roku istnienia programu?

C. Dalszy ciąg trwania kampanii apo w telefonach komórkowych i komputerach Android – z językowym kursem Stano Marćek, opracowanym prze Międzynarodowy Instytut Esperanta w Hadze – Pier Buynsters.

D. Początek nowej kampanii dla rozszerzenia apo AMIKUMU Chucka Smitha

E. Ważny argument dla Esperanta – PASPORTA SERVO – cykl informacji o projekcie i jego możliwość wykorzystania – organizacja klubów: np. Podróżnicy dookoła świata, Zafascynowani Azją, Przyjaciele Ameryki Łacińskiej, Amatorzy Śródziemnomorskiego regionu i dziesiątki tematów i miejsc, nęceni przez lokalnych działaczy, wśród których znajdą się aktywni/zdolni Esperantyści, gotowi oddać swoją uwagę, aby pomóc porozumiewać się w czasie Festiwalu – pierwszy krok dla ich aktywności w naszym ruchu…!

Warunek dla nich – szybko nauczyć się esperanta!

F. I kursy, kursy, kursy, wspólne śpiewanie, tańce z JOMO i całodzienne, bez odpoczynku informowanie, reklamowanie, ciekawe edukowanie poprzez zabawę…