Konferencja KAEST w Modrej-Harmonii 13-16.11.2014
KAEST to skrót „Konferenco pri Aplikoj de Esperanto en Scienco kaj Tekniko” (Konferencja o zastosowaniu esperanta w nauce i technice).
Konferencje takie odbywają się od 1978 r. W tym roku od 13 do 16 listopada KAEST odbył się w Modrej Harmonii, urokliwym słowackim miasteczku. Jako członek Centrum Edukacji Międzykulturowej w ramach projektu miałem okazję uczestniczyć w tej konferencji. Konferencja była wielotematyczna, a wykłady i ćwiczenia odbywały się od rana do wieczora. Dla mnie najbardziej interesujące były dwa tematy, w których wziąłem czynny udział. Seminarium AMO oraz Świat Wikipedii. AMO to cykl wykładów podczas których wykładowcy przekazywali wiedzę w jaki sposób ludzie mogę być aktywni i pomocni dla swoich organizacji. Tematem przewodnim było „ Cyfryzacja Esperanckiej Kultury”. Omówiono tworzenie bibliotek i archiwów internetowych. Szczególną uwagę zwrócono na ochronę praw autorskich i problemy praw autorskich wynikające z przepisów prawa różnych krajów. Archiwa internetowe w sposób łatwo osiągalny i ogólnie dostępny mogą zastąpić tradycyjne formy. Można było się dowiedzieć też w jaki sposób pisać artykuły naukowe. Melanie Maradan ze Szwajcarii omówiła zasady wyboru tematu do danego artykułu i dobór słownictwa akceptowalnego dla odbiorcy.
Świat Wikipedii to cykl wykładów i zajęć praktycznych prowadzonych przez wolontariuszy – wikipedystów. Wikipedia to największa encyklopedia dostępna w Internecie. Tworzą ją wolontariusze na określonych zasadach oraz uwolnionych prawach autorskich. Podczas wykładów omówiono niezbędne narzędzia jakimi posługują się ludzie tworzący Wikipedię. Podczas zajęć praktycznych dowiedzieliśmy się jak utworzyć swoje konto i jak umieszczać swoje prace w Wikipedii. Została pokazana droga od papieru do komputerowego ekranu z zaznaczeniem o ważności materiałów źródłowych które wykorzystujemy. Ważnym elementem wykładów było też jak używać Wikipedii, jak się poruszać po jej stronach. Wikipedię tworzy rozwijająca się społeczność wolontariuszy, do której każdy z nas może dołączyć i śmiało tworzyć i modyfikować strony.
Andrzej Sochacki – uczestnik Konferencji KAEST