Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
Centrum Edukacji Międzykulturowej

Zarząd CEM

Bożena Kocyk – prezes
Jolanta Kieres – wiceprezes
Joanna Wituszyńska – wiceprezes
Maria Baran – sekretarz
Maria Janisz – skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Archiwa

Konferencja KAEST w Modrej-Harmonii 13-16.11.2014

image003

KAEST to skrót „Konferenco pri Aplikoj de Esperanto en Scienco kaj Tekniko” (Konferencja o zastosowaniu esperanta w nauce i technice).

Konferencje takie odbywają się od 1978 r. W tym roku od 13 do 16 listopada KAEST odbył się w Modrej Harmonii, urokliwym słowackim miasteczku. Jako członek Centrum Edukacji Międzykulturowej w ramach projektu miałem okazję uczestniczyć w  tej konferencji. Konferencja była wielotematyczna, a wykłady i ćwiczenia odbywały się od rana do wieczora. Dla mnie najbardziej interesujące były dwa tematy, w których wziąłem czynny udział. Seminarium AMO  oraz Świat Wikipedii. AMO to cykl wykładów podczas których wykładowcy przekazywali wiedzę w jaki sposób ludzie mogę być aktywni i pomocni dla swoich organizacji. Tematem przewodnim było „ Cyfryzacja Esperanckiej Kultury”. Omówiono tworzenie bibliotek i archiwów internetowych. Szczególną uwagę zwrócono na ochronę praw autorskich i problemy praw autorskich wynikające z przepisów prawa różnych krajów. Archiwa internetowe w sposób łatwo osiągalny i ogólnie dostępny mogą zastąpić tradycyjne formy. Można było się dowiedzieć też w jaki sposób pisać artykuły naukowe. Melanie Maradan ze Szwajcarii omówiła zasady wyboru  tematu do danego artykułu i dobór słownictwa akceptowalnego dla odbiorcy.

Świat Wikipedii to cykl wykładów i zajęć praktycznych prowadzonych przez wolontariuszy – wikipedystów. Wikipedia to największa encyklopedia dostępna w Internecie. Tworzą ją wolontariusze na określonych zasadach oraz uwolnionych prawach autorskich. Podczas wykładów omówiono niezbędne narzędzia jakimi posługują się ludzie tworzący Wikipedię. Podczas zajęć praktycznych dowiedzieliśmy się jak utworzyć swoje konto i jak umieszczać swoje prace w Wikipedii. Została pokazana droga od papieru do komputerowego ekranu z zaznaczeniem o ważności materiałów źródłowych które wykorzystujemy. Ważnym elementem wykładów było też jak używać Wikipedii, jak się poruszać po jej stronach. Wikipedię tworzy rozwijająca się społeczność wolontariuszy, do której każdy z nas może dołączyć i śmiało tworzyć i modyfikować strony.

Andrzej Sochacki – uczestnik Konferencji KAEST

Fotogaleria