Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
wkrótce

Zarząd CEM

Bożena Kocyk – Prezes
Jolanta Kieres – Wiceprezes
Joanna Wituszyńska – Wiceprezes
Maria Baran – Sekretarz
Maria Janisz – Skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

 

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwa

Uczestnicy projektu – K1

Nie mieliśmy potrzeby uwzględniania platformy eTwinning, ponieważ dobrze są nam znane ośrodki kształceniowe i współpracujący z nimi partnerzy   w Europie.  Naszym językiem roboczym jest esperanto i poszukiwaliśmy między narodowych szkoleń organizowanych w tym języku. Nadające się do naszych celów imprezy edukacyjne zostały zaproponowane  przez ILEI a wybrane z kalendarza imprez szkoleniowych.  Szybko nawiązane zostały kontakty, aby częściowo dostosować treść szkoleń do naszych wymagań.

 Instytucją ramową ds. organizacji naszego kształcenia  w 3-ch różnych krajach europejskich, stało się ILEI z siedzibą w Rotterdamie. Służy to tworzeniu sieci gromadzącej przyszłą ofertę edukacyjną. ILEI współpracuje bowiem pełna kadrą pedagogiczną i z większością europejskich jednostek kształceniowych.

Najdłuższe i najbardziej liczne było spotkanie pedagogów TORPEDO w Herzbergu w październiku 2014. Było okazją do obserwowania  prezentacji i wykładów wybitnych edukatorów na temat metodyki i narzędzi dydaktycznych  przy uwzględnieniu różnych odbiorców szkoleń – pod względem poziomu wykształcenia, wieku, środowiska z którego pochodzą, sprawności intelektualnej  i możliwości percepcyjnych.  Wszystko to wpływa bowiem na proces przyswajania umiejętności językowych.  Wykłady były naprawdę pouczające i inspirujące do głębszego rozeznawania grup planowanych do edukacji poza formalnej, aby podnieść efektywność prowadzonych dla nich zajęć.

Kolejne  seminarium odbyło się w listopadzie 2014 w Modrej Harmonii na Słowacji w ramach konferencji na temat użycia Esperanto w nauce i technice  (na bazie wieloletnich aktywności i kompetencji zawodowych edukatorów). Spotkali się tam eksperci z wybranych tematów zajęciowych. Seminarium zajmowało się omówieniem wymaganych zmian w standaryzacji oraz tematem cyfryzacji na potrzeby archiwizacji  wartościowych materiałów edukacyjnych. Ponadto przedyskutowano konieczne zmiany oraz dopasowanie procesów  edukacyjnych do przyjętego ogólnie systemu egzaminacyjnego. W  szczególności poświęcono uwagę na wsparcie elektroniczne i wykorzystanie materiałów szkoleniowych i literatury fachowej przez IT.

Jako organizatora ostatniego  seminarium w kwietniu 2015r. , wybraliśmy KEA w Budapeszcie, znany z organizacji kształcenia językowego wg norm europejskich, organizatora międzynarodowych kursów internetowych wg własnych programów, z których korzystają tysiące uczestników.  Wiele uwagi poswięca także kształceniu i dokształcaniu kadry lektorów/trenerów prowadzących zajęcia w jego placówce – znanej prywatnej szkole językowej. Do wykorzystania udostępniono bogatą bibliotekę fachową z materiałami do nauki i zbiorem literatury technicznej.  Uczestnicy zostali przeszkoleni zgodnie z zapotrzebowaniem na praktykę i doświadczenie.

W odpowiednim czasie zdobyliśmy wiedzę o tematach, programach sesji treningowych oraz warunkach uczestnictwa. W porozumieniu z nadrzędną instancją – ILEI, zgłosiliśmy swoich uczestników na szkolenia.