Program Aktywności WIELOPOKOLENIOWEJ WIOSKI ESPERANTO
podczas Festiwalu Woodstock 2016
Wielopokoleniowa Wioska Esperanto
Na Festiwalu Woodstock WOŚP w Kostrzynie nad Odrą 13-16.07.2016
- Patronem/Sponsorem jest UEA – Światowy Związek Esperanta z Rotterdamu
- Patronami/Współorganizatorami są TEJO – Światowa Esperancka Organizacją Młodzieżowa oraz PEJ – Polska Młodzież Esperancka.
- Koordynator/Sponsor – Centrum Edukacji Międzykulturowej Nowy Sącz
CELE:
* Upowszechnienie informacji o języku, idei i międzynarodowej społeczności esperanckiej, warsztaty językowe – błyskawiczny kurs „metodą bezpośrednią”, oraz szkolenie „Jak uczyć się języków”, Dziecięca Mini- Szkółka Językowa , miejsce spotkań Wieża Babel, prezentacje przykładów filmów i literatury esperanckiej, muzyków i zespołów esperanckich,
* zainteresowanie rzeszy uczestników Festiwalu Woodstock możliwościami mobilności edukacyjnej /kulturowej/ turystycznej integrującej młodzież Europy i świata – przy wykorzystaniu niezwykłych cech Esperanta oraz globalnych sieci przyjaźni i współpracy ruchu esperanckiego,
* stworzenie warunków organizacyjno-techniczno-programowych do zaistnienia na ogromnej imprezie cyklicznej o światowym zasięgu i zebranie doświadczeń do przekazania dla już samodzielnych przyszłych organizatorów (TEJO, PEJ) corocznych edycji tego Festiwalu,
* realny, atrakcyjny, pozytywny sposób realizacji IDEUMADO… (w krótkim czasie, przy relatywnie niskim koszcie a ogromnym zasięgu…)
PROGRAM:
- Całodzienne wieloosobowe i wielojęzyczne stoisko informacyjno-reklamowe, wyposażone w ulotki i broszury w różnych językach na temat Esperanto, idei, zasięgu i struktur organizacyjnych ruchu esperanckiego (UEA, TEJO, PEJ) Mnóstwo ulotek na temat możliwości samodzielnego uczenia się języka poprzez rozmaite, wielojęzyczne platformy językowe. Przykładowy harmonogram imprez esperanckich w Europie i na świecie…
- Codzienne warsztaty językowe ( 2 x 1,5 godz.) dla uczestników różnojęzycznych, prowadzone „metodą bezpośrednią” (bez używania języków narodowych) przez Stano Marĉka autora podręcznika wydanego w 40 językach (oprócz wszystkich europejskich także chiński, japoński, armeński, indonezyjski, tajski i wiele innych…) Ilustrowane materiałami dydaktycznymi autora oraz wzbogacone przerwami z gitarą i piosenką…
- Codzienne szkolenia na temat „jak skutecznie uczyć się języków” prowadzone przez Marlona C. Ribeiro (BR) i Aniko Szalay (HU) w bloku 3 godziny dziennie , realizujących program „Zbliżanie ludzi i kultur poprzez burzenie barier językowych” – nauczanie nowoczesnymi metodami, gwarantującymi osiągnięcie swobody komunikacji. Prowadzący kładą nacisk na samodoskonalenie językowe, możliwe do realizacji przy zastosowaniu ich wskazówek metodycznych. Według potrzeb – możemy także stworzyć kolejną grupę kursową dla początkujących , prowadzoną przez młodego esperantystę z Węgier, Szilva Szabolcs.
- Codzienne spotkania z kulturą esperancką – ekspozycja przykładów literatury i wydawnictw esperanckich, pokazy filmów z egzotycznych podróży do różnych zakątków świata powiązane z prelekcjami autora – pisarza/reżysera, podróżnika-erudyty Romana Dobrzyńskiego.
- Mini SZKÓŁKA DLA DZIECI ze Strefy ASP, gdzie wprowadzimy ich w język esperanto poprzez gry, zabawy i naukę piosenek esperanckich z akompaniamentem gitary lub akordeonu. Edukację językową rozpoczniemy zabawnym filmikiem „Mazi en Gondolando”.
- WIEŻA BABEL – Miejsce Spotkań, gdzie czekać będą na gości festiwalowych esperantyści z różnych krajów, gotowi odpowiadać na pytania dot. Esperanto i ruchu esperanckiego – w kilkunastu różnych językach ! Grafik „dyżurnych” języków na każdy dzień według godzin, będzie afiszowany na zewnątrz namiotu z zaproszeniem na przyjacielskie pogawędki…
- Codzienne opowieści o ciekawych spotkaniach na trasach podróży po świecie przy pomocy esperantystów – od wyprawy na Bajkał w czasie „pierestrojki” po meksykańskie tarapaty, gdy pilotowani turyści uciekli do USA przez Rio Grande… O swoich sposobach podróżowania prawie bez pieniędzy, opowie globtroter Kamil Dudkowski – specjalista od autostopu (był w 62 krajach świata na 3-ch kontynentach) i praktycznej nauki języków, szukający związków pomiędzy różnymi rodzinami językowymi, pasjonat sanskrytu. Inne jego opowieści-prezentacje to będą „złote proporcje” Natury, jak powstały i do czego służą bitcoiny i wszelkie inne tematy, które interesują miłośników podróżowania.
- Co wieczór – program artystyczny w powiązaniu z tematem prezentacji lub wywiadu autorskiego czy gawędy, na przykład:
– Wieczór Kultury Wschodu – z filmem o Nepalu, którego już nie ma w tej postaci po trzęsieniu ziemi, wieczór wzbogaci „Kąpiel w dźwiękach” gongów i mis tybetańskich. Uzgadniane są jeszcze do tego opowieści podróżnika- himalaisty Maćka Zaremby ( PTT O/Nowy Sącz) z ekspozycją pamiątek z Katmandu,
– Wieczór Muzyczny – JOMO, gitarzysta z Tuluzy śpiewający w kilkunastu językach, zapyta: ĉu vi volas danci? (czy chcesz tańczyć?) i w naszym namiocie oraz przed nim, porwie do tańca wszystkich, którzy go usłyszą i wszyscy będą śpiewać razem!
– Wieczór BONA ESPERO – poświęcony opowieści o niezwykłym miejscu w Brazylii i wspaniałych ludziach, którzy je stworzyli, ilustrowanej kilkoma filmami i opisanej w książce pod tym tytułem. Wieczór poprowadzi Roman Dobrzyński, autor filmów i książki a także spektaklu URSULA, którym zakończymy tę wzruszającą i prawdziwą historię – pół wieku po zakończeniu II wojny światowej, ku pamięci i przestrodze…
– Wieczór Przyjaźni i Pożegnań – z piosenkami „ Mi dankas vin, Doktoro Esperanto” skomponowaną przez Jurka Handzlika oraz piosenkami rapera z Niemiec – Jonny M, który zaśpiewa swoje piosenki z przebojową „DANKON!” – nasz muzyczny hołd wdzięczności dla jego twórcy – Ludwika Zamenhofa. Rozmowy o tym, co wniosło w nasze życie Esperanto, podziękowania dla ekipy organizacyjnej i plany na przyszłość.