Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
wkrótce

Zarząd CEM

Bożena Kocyk – Prezes
Jolanta Kieres – Wiceprezes
Joanna Wituszyńska – Wiceprezes
Maria Baran – Sekretarz
Maria Janisz – Skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

 

Kalendarz

sierpień 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwa

Miesięczne Archiwum:

   
    W dniach od 18 do 21 lipca 2024 roku cztery osoby z naszego Związku Esperantystów uczestniczyły w 41. Polskim Kongresie Esperanto w Kaliszu. Honorowymi patronami Kongresu zostali: Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski oraz rektor Uniwersytetu Kaliskiego prof. Andrzej Wojtyła. Organizacją kongresu zajęła się kaliska grupa esperantystów.

    Pierwszy dzień kongresu, czwartek 18 lipca, rozpoczął się od wycieczki. Wszyscy uczestnicy kongresu (150 osób) mieli okazję zwiedzenia Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie i spaceru po parku otaczającym zabudowania, a później zobaczenia Russowa, gdzie znajduje się dworek, w którym urodziła się Maria Dąbrowska. Po południu uczestniczyliśmy w pikniku w kompleksie uniwersyteckim. W czasie pikniku można było posłuchać zespołu „Kajto”, który przyjechał z Holandii i śpiewał po esperancku, grając przy tym na różnych instrumentach. Pięknym tenorem zaśpiewał również Wojciech Ławnikowicz. Muzyce towarzyszyły grupowe tańce i wspólna zabawa. Około 21.00 wróciliśmy do miejsca zakwaterowania. W naszym przypadku był to dom studencki „Bulionik”.

    Piątek 19 lipca był dniem oficjalnego rozpoczęcia Kongresu. Po powitaniu zaproszonych gości i uczestników Kongresu przez Roberta Kamińskiego, przewodniczącego Zarządu Głównego PZE, wykład inauguracyjny wygłosił prof. Krzysztof Walczak. Po nim na fortepianie grały Aleksandra i Julia Czajka. Po krótkiej przerwie każdy z uczestników Kongresu mógł wysłuchać wybranych przez siebie prelekcji, które miały miejsce w głównej auli Uniwersytetu Kaliskiego, a ich tematyka była związana z historią Kalisza, ruchem esperanckim w tym mieście lub samym Ludwikiem Zamenhoffem i jego ideą stworzenia uniwersalnego języka. Około godz. 18.00 w auli odbył się koncert zespołu jazzowego Macieja Fortuny, a wieczorem na kaliskim rynku zagrał ponownie zespół „Kajto”.

    Sobota 20 lipca rozpoczęła się od zwiedzania Kalisza. Od 9.00 do 13.00 zobaczyliśmy pod opieką przewodnika główne zabytki miasta oraz posadziliśmy pamiątkowy dąb w parku miejskim. Po południu w domu studenckim „Bulionik” odbywały się kolejne dwudziestominutowe prelekcje, a ich tematyka była bardzo różnorodna. Na wieczór zaplanowano prezentacje organizacji esperanckich , których przedstawiciele byli obecni na kongresie. Pierwszym było Centrum Edukacji Międzykulturowej z Nowego Sącza, które zaprezentowało swój, własnie ukończony, projekt Erasmus+. pt :Znajomość języków obcych poszerza horyzonty” .Na zakończenie wieczoru w domu studenckim wystąpili: Wojciech Ławnikowicz, Maria Getko, „Kajto” oraz Świętosław Fortuna.

    Niedziela 21 lipca była ostatnim dniem Kongresu. Po śniadaniu, między godz. 10.00 a 13.00, swoją prelekcję na temat Międzynarodowego Kongresu Esperanckiego w Turynie w roku 2023 wygłosili Bożena i Marian Kocykowie. Około 13.30 Robert Kamiński podsumował Kongres i podziękował uczestnikom z Polski i zagranicy oraz organizatorom.

    Kongres w Kaliszu wywarł na nas ogromne wrażenie . Imponująca była sprawna organizacja i zarządzanie 150 osobową grupą uczestników wydarzenia. Różnorodność prelekcji, wspólne koncerty i zabawa stwarzały okazje do ciekawych rozmów, pozawalały poznać bliżej inne osoby i nawiązać nowe kontakty nie tylko z polskimi esperantystami, ale też z tymi, którzy przyjechali na Kongres z Francji , Niemiec, Słowacji i Włoch.

Bożena Lupa