Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
wkrótce

Zarząd CEM

Bożena Kocyk – Prezes
Jolanta Kieres – Wiceprezes
Joanna Wituszyńska – Wiceprezes
Maria Baran – Sekretarz
Maria Janisz – Skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

 

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwa

Miesięczne Archiwum:

    Na spotkaniu wysłuchaliśmy niezwykle interesującej prelekcji pod tytułem „Sztuka nowoczesna i współczesna – ramy czasowe, genealogia, charakterystyka artystycznych kierunków. Muzea sztuki nowoczesnej i współczesnej” w wykonaniu Magdaleny Jaksy Chadaj.

    Prelegentka jest absolwentką Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiowała również w Instytucie Kształcenia Nauczycieli im. Władysława Spasowskiego w Krakowie. Tworzy w zakresie ceramiki, rysunku, malarstwa, scenografii, poezji, prowadziła działalność pedagogiczną na wydziałach artystycznych szkół w Nowym Sączu, jest laureatką licznych nagród.

    Pani Magdalena zabrała nas w fascynującą podróż poprzez style i trendy w sztuce nowoczesnej począwszy od lat 60-tych XIX w i powstających wtedy pierwszych czarno-białych fotografii, poprzez twórczość impresjonistów, postimpresjonizm, puentylizm, kubizm, symbolizm, dywizjonizm, ekspresjonizm, fowizm, orfizm, hiperrealizm aż wreszcie po abstrakcję w malarstwie, rzeźbie i architekturze w sztuce współczesnej datowanej od końca II Wojny Światowej .

    Poznaliśmy tajemnice warsztatu twórców takich jak Edgar Degas, Henry Matisse, Claude Monet, Pablo Picasso, Wiliam Turner, Georges Seurat, Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Wassily Kandinsky, Salwador Dali, Andy Warhol i wielu innych oraz przykłady ich filozoficznych przemyśleń na temat sztuki, np.:
• Mam nadzieję, że wszystkie moje prace posiadają lekki i przyjemny powiew wiosny, nie zdradzając jak wiele pracy mnie nieraz kosztowały.
• Pomimo studiowania i nauki, należy zawsze pielęgnować w sobie pierwotną naiwność.
• Sztuka jest kłamstwem, które uświadamia nam prawdę.
• Nie zrozumiecie sztuki, póki nie zrozumiecie, że w sztuce 1+1 może dać każdą liczbę z wyjątkiem 2.
• Maluję przedmioty tak, jak o nich myślę, a nie tak, jak je widzę.

    W wykładzie poczesne miejsce znaleźli polscy twórcy: Józef Chełmoński, Kazimierz Malewicz, Olga Boznańska, Aleksander Gierymski, Władysław Podkowiński, Stanisław Stanisławski, Tamara Łępicka, Stanisław Wyspiański, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński, Jerzy Nowosielski, Władysław Hasior, Wojciech Fangor, Robert Kusmirowski, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer i inni.

    W końcowej części wykładu zapoznaliśmy się z przykładami kreacji architektonicznych w sztuce nowoczesnej i współczesnej a następnie autorka przedstawiła listę interesujących muzeów, w których pogłębić można wiedzę na tematy objęte prelekcją.

    Nieodłączną częścią sztuki współczesnej są również przestrzenne instalacje oraz street art reprezentowane np. przez Banksy’ego lub Justynę Posiecz-Polkowską lub przez autorów interesujących murali twórców nowosądeckich, do których należą np. Mgr Mors, Nupz, Blew, Dase, Kont.

    Podróż przez krainę sztuki spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony zgromadzonych.

    W nawiązaniu do wykładu Pani Magdaleny, nasz kolega Jarek Szewczyk przedstawił wybrane przykłady „twórczości” Sztucznej Inteligencji, która dynamicznie zaznacza swoją obecność na rynku sztuki. Wszechstronny trening sieci neuronowych spowodował, że artyści malarze, graficy, a także rzeźbiarze, poeci i muzycy zyskali niespodziewaną konkurencję w postaci „maszyn”, które zainicjowane pojedynczym „promptem” – krótkim poleceniem pisemnym lub głosowym – potrafią w kilka sekund stworzyć „dzieła” godne mistrzów.
    Pomimo krytycznych opinii znawców sztuki, ta aktywność stanowi nieoczekiwane zagrożenie dla twórców ludzkich, zwłaszcza że kreacje maszyn z powodzeniem wkraczają na aukcje sztuki.

    Dodatkowo, zagrożeniem jest również zalew dezinformacji w postaci zdjęć, relacji głosowych i filmów tworzonych przy pomocy algorytmów Artificial Inteligence, które przedstawiają fałszywe wydarzenia w świecie polityki, kultury lub w obszarze obyczajowo-społecznym (deep fakes).

    Na następnym spotkaniu skupimy się na konwersacjach z różnymi modelami AI oraz na ocenie ich możliwości kreatywnych lub zdolności do „rozumowania”, porównywalnych z procesami myślowymi człowieka.

Admin JS

    W ramach realizacji projektu Erasmus + w Sądeckiej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja opisująca pobyt grupy z CEM na kursie języka angielskiego na Malcie.

Zapraszamy

Bożena Kocyk

    Dnia 19-go lutego odbyło się w Centrum Edukacji Międzykulturowej kolejne spotkanie klubowe. Oprócz spraw bieżących takich jak składki członkowskie czy planowana wycieczka do Szczecina program obejmował prelekcję lekarza rodzinnego oraz pogadankę z zakresu nowych technologii.

    Lekarz Zofia Kopacz podała wiele informacji ważnych dla pacjentów, a związanych z organizacją podstawowej opieki zdrowotnej, uprawnieniami pacjentów dotyczących skierowań na badania i do specjalistów, zasady refundacji leków oraz odniosła się do suplementów diety.

    Kolega Jarosław Szewczyk w ramach przybliżania nowych technologii osobom 60+ przedstawił współczesne możliwości dzielenia się zdjęciami, filmami i innymi plikami za pomocą smartfona i aplikacji firmy Google, przy pomocy generowanych linków i z wykorzystaniem chmury Google. Kontynuacja dotyczyć będzie tego samego zagadnienia z wykorzystaniem komputera i przeglądarek internetowych.

Bożena Kocyk