Każdego roku w grudniu esperantyści na całym świecie bardzo uroczyście obchodzą „Dni Zamenhofa”. Uroczystości upamiętniają przyjście na świat 15 grudnia 1859 r. w Białymstoku Ludwika Zamenhofa, twórcy języka i idei esperanto.
Także Centrum Edukacji Międzykulturowej swoje grudniowe spotkanie klubowe poświęciło Ludwikowi Zamenhofowi i esperantu. Ogromną niespodzianką dla trzydziestu kilku uczestników spotkania było pojawienie się na nim… Ludwika Zamenhofa. Jubilat skierował do obecnych kilka serdecznych zdań.
Świętowanie przez esperantystów rocznicy urodzin L. Zamenhofa przybiera różne formy. Są krótkie jednodniowe czy kilkugodzinne uroczystości o charakterze kameralnym a często także otwarte imprezy dla szerokiego grona odbiorców. W większych ośrodkach ruchu esperanckiego uroczystości trwają kilka dni. W trakcie uroczystości odbywają się spotkania i prelekcje na temat życia, działalności L. Zamenhofa, spotkania integracyjne z tradycyjnym tortem urodzinowym, składanie kwiatów pod pomnikami, wystawy książek w języku esperanto (oryginalnych, tłumaczeń), pokazy filmów, koncerty, spektakle, konkursy, wycieczki. Esperantyści „gromadzą się” także na spotkaniach wirtualnych. Często obchody „Dnia Zamenhofa” są także okazją do pokazania kultury żydowskiej, jej znaczenia w życiu narodów, miast.
My obejrzeliśmy spektakl pt. „Tych miasteczek nie ma już” w wykonaniu zespołu „Gwiazdeczki” (działającego przy SUTW). W spektaklu występują koleżanki esperantystki oraz wpisuje się on w jedną z dziedzin działalności naszego CEM i przedstawia różnorodność kultury żydowskiej.
Następnym punktem spotkania było przedstawienie sylwetek sądeckich esperantystek – Stanisławy Tyrkiel, Marii Kosiaty i Marii Budacz. Osoby te od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia do początków XXI wieku bardzo aktywnie działały w Oddziale Polskiego Związku Esperantystów w Nowym Sączu oraz Klubie Esperanto przy Miejskim Ośrodku Kultury. Bardzo ważną rolę pełniła Pani Stanisława Tyrkiel, która pisała kroniki Oddziału PZE i Klubu Esperanto. Kroniki te stanowią cenne dokumenty ilustrujące działalność sądeckich esperantystów i zostały przekazane do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Informacja o zawartej między Centrum Edukacji Międzykulturowej i Muzeum Okręgowym umowie darowizny była także istotnym elementem spotkania.
Uroczyste spotkanie CEM poświęcone twórcy esperanta zakończyło się konsumowaniem tradycyjnego tortu urodzinowego.
Dane o działaniach esperantystów związanych z grudniowymi obchodami „Dni Zamenhofa” można było znaleźć na stronie internetowej Eventa Servo („serwis wydarzeń”). Strona ta zbiera oraz rozpowszechnia informacje o wydarzeniach esperanckich na całym świecie. Serwis Eventa Servo powstał w 2017 roku.
Pomysłodawcą założenia strony internetowej informującej o wydarzeniach esperanckich na świecie był Brazylijczyk Fernardo Chayani. Chayani pochodzi z małego miasteczka, gdzie mieszka niewielu esperantystów i gdzie rzadko odbywają się spotkania esperanckie. Stąd pomysł, aby stworzyć serwis, który umożliwi podobnym osobom uczestnictwo w wydarzeniach esperanckich. W kwietniu 2019 roku Chayani przekazał serwis Universala Esperanto-Asocio (UEA), od tego czasu zarówno UEA, jak i TEJO rekomendują Eventa Servo jako miejsce przekazywania informacji o światowych, krajowych i lokalnych wydarzeniach esperanckich takich jak kongresy, spotkania, kursy i inne.
Maria Baran
Dodaj komentarz