Język:
Kontakt
Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
wkrótce
Zarząd CEM

Bożena Kocyk – Prezes
Jolanta Kieres – Wiceprezes
Joanna Wituszyńska – Wiceprezes
Maria Baran – Sekretarz
Maria Janisz – Skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

 

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiwa

Esperancka przygoda z kulturą

W ramach Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku realizowany był kulturalny projekt zatytułowany „ Magiczne Stoliki Teatru”. Silna Esperancka grupa, tam działająca, natychmiast zadecydowała wziąć jeden z czterech planowanych „Stolików” dla Esperanta. Zaakceptowano ten pomysł i w ten sposób Esperanto stało się tematem występu teatralnego, realizowanego przy zielonym stoliku. Inne Magiczne Stoliki to Stolik Poezji, Stolik Kabaretowy, Stolik Bajkowy.

Te cztery stoliki były specjalnie wykonane na potrzeby projektu; oprócz tego, że umożliwiały transport (miału 2 kółka), można było je dzielić, powiększać i wydłużać, użyć kółek, pomalować na odpowiedni kolor itp. Oczywiście nasz stolik był zielony.

Repertuar i scenariusz opracowała Jolanta Kieres, scenografię i rekwizyty przygotowała Halina Kacprzycka, jako „nieszczęśliwa sprzedawczyni” występowała Ewa Kostecka. Akompaniowała całemu spektaklowi muzyka, wykonana wesoło i sprytnie, na akordeonie przez Alicję Skalską. Niezwykle interesująca była interpretacja muzyczna do wierszyka Jana Brzechwy „Abecadło z pieca spadło”, kiedy każda litera była inteligentnie prezentowana osobnym, rozróżniającym tonem, idealnie pasującym do prezentowanej sytuacji…

Oprócz krótkiej opowieści o Esperanto i jego twórcy, idei i zaletach, ten „artystyczny zespół” włączał publiczność do wspólnego śpiewu prostej Esperanckiej piosenki. Prezentowane podczas spektaklu skecze rozweselały publiczność i spotykały się z wielkim aplauzem.

Potem nadeszły zaproszenia na następne prezentacje programu w innych domach kultury i szkołach, w mieście i okolicznych wioskach. Największym osiągnięciem było, że zaraz po spektaklu w wiejskiej szkole w Białej Niżnej, dyrektor zaprosił Esperantystów do prowadzenia kursu języka E, który to kurs już kontynuuje Jolanta Kieres i organizuje w szkole razem z uczniami występy teatralne w języku Esperanto. – niebawem w przyszłości usłyszymy głośno o ich osiągnięciach.

Wiele jest dróg aby informować i reklamować Esperanto.

Opisała wydarzenie Halina Komar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *