Język:

Kontakt

Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
wkrótce

Zarząd CEM

Bożena Kocyk – Prezes
Jolanta Kieres – Wiceprezes
Joanna Wituszyńska – Wiceprezes
Maria Baran – Sekretarz
Maria Janisz – Skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

 

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwa

Projekty CEM

W roku 2017 z okazji Roku Ludwika Zamenhofa obchodzonego na świecie pod auspicjami UNESCO w związku z 100 . rocznicą śmierci Twórcy ESPERANTA Centrum Edukacji Międzykulturowej zrealizowało dwa programy przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Program edukacyjny adresowany był do różnych grup odbiorców – seniorów, młodzieży szkolnej i studentów. W jego ramach odbyły się spotkania szkoleniowe p.t. „Idea i język esperanto” pod hasłem „Odkryj fascynujący język: esperanto”. Podsumowaniem była konferencja , która odbyła się 15 grudnia w Małopolskim Centrum Kultury w Nowym Sączu zatytułowana „Esperanto oknem na świat”.

Na drugi program złożyło się przygotowanie koncertów zespołu „E- FAMILIO” i ich zaprezentowanie . Koncerty zostały przedstawione – dwukrotnie . Pierwszy odbył się w Warszawie 29 kwietnia i następny w Nowym Sączu. 15 grudnia 2017 r.

Dzięki tym programom do wielu osób a zwłaszcza do młodzieży przekazana została nowa wiedza o wybitnym Polaku Ludwiku Zamenhofie oraz o jego dziele, którym jest ESPERANTO. Ogromna większość odbiorców programów z pojęciem „esperanto” zetknęła się po raz pierwszy. Niektórzy zadeklarowali zaangażowanie się w naukę języka i wspieranie idei esperanta .

Projekt zrealizowany w 2018 roku

Centrum Edukacji Międzykulturowej Nowym Sączu z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało spektakl słowno – muzyczny. Program zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu ze środków projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii  Społecznej – Subregion Sądecki” w ramach umowy podpisanej ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych i Oświatowych Cumulus w Nowym Sączu.

Na spektakl złożyły się wybrane przez samych wykonawców projektu tj. członków – seniorów stowarzyszenia CEM znane wiersze, piosenki, fragmenty wypowiedzi samego Józefa Piłsudskiego oraz fragment eseju „Pąki białych róż” napisanego przez jedną z uczestniczek programu. Ta inicjatywa lokalna zatytułowana została przez wnioskodawców następująco „Przygotowanie cyklu spektakli teatralno – muzycznych pt. „Z literaturą, poezją i pieśnią przez 100 –lecie Niepodległej Polski” (KAMERA).

W przygotowaniu spektaklu seniorom pomagali – udzielając instruktażu, prowadząc warsztaty – specjaliści zawodowo zajmujący się kulturą i sztuką. Prace nad przedstawieniem i próby były nagrywane kamerą filmową zakupioną właśnie za środki uzyskane w ramach w/w grantu .

Spektakl został przedstawiony po raz pierwszy 10 lipca 2018 r . w Centrum Aktywnego Seniora w Nowym Sączu. Zgromadzona publiczność z uznaniem odniosła się do zaprezentowanego jej programu. Cały występ został sfilmowany .

Materiał filmowy zgromadzony w trakcie tworzenia spektaklu i jego prezentacji jest powielony na nośnikach elektronicznych (płytkach DVD) . Płytki te są przekazywane zainteresowanym uczestnikom programu a także innym osobom.

Zakupiona kamera filmowa wraz z oprzyrządowaniem, projektor i ekran umożliwią naszemu stowarzyszeniu rozwinąć, poprawić jakość podejmowanych działań a także poszerzyć wachlarz zadań statutowych poprzez wprowadzenie usług świadczonych właśnie  dzięki tym zakupom.

Zamierzamy rozwijać współpracę z różnymi podmiotami zewnętrznymi w celu pełnego wykorzystania sprzętu z korzyścią dla Centrum Edukacji Międzykulturowej.