Język:
Kontakt
Centrum Edukacji Międzykulturowej,
Aleja Wolności 23 (MOK),
33-300 Nowy Sącz

tel: + 48 602 476 108
tel: + 48 608 315 089

e-mail: cempolska@gmail.com

Facebook:
wkrótce
Zarząd CEM

Bożena Kocyk – Prezes
Jolanta Kieres – Wiceprezes
Joanna Wituszyńska – Wiceprezes
Maria Baran – Sekretarz
Maria Janisz – Skarbnik
Halina Komar – Honorowy Prezes

 

Kalendarz
wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiwa

 W świecie esperanckim – epokowe wydarzenie!

20 listopada 2014 został uczyniony pierwszy krok w kierunku uznania Esperanta za Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe świata: na początek – zostało ono wpisane  na Listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa, co otwiera nam  drogę do podobnych działań w innych państwach Europy i świata!

W ten sposób została usunięta przeszkoda, która uniemożliwiała nam realizację wielu europejskich i  globalnych inicjatyw środowiska esperanckiego. Stałym argumentem przeciwko naszym postulatom i wnioskom kierowanym do instytucji UE lub ONZ było twierdzenie, że Esperanto jest niczyje, nie należy do nikogo i to uniemożliwia podmiotowe traktowanie tego zjawiska. Teraz uznała je Polska, zaraz zaczną takie same starania państwa sąsiedzkie, zaczniemy już od 2015 r w krajach Grupy Wyszehradzkiej a potem dalej i dalej…

Tak pokażemy wartość globalną naszego ruchu a uznanie go za godne do wpisu na Listę Dziedzictwa Kulturowego Świata UNESCO będzie tylko kwestią czasu.

UEA (Światowy Związek Esperanta) z Rotterdamu jest z UNESCO w partnerstwie  konsultacyjnym, z ONZ posiada oficjalne stosunki (ma swoich przedstawicieli w  biurach ONZ w Nowym Jorku i Genewie), współpracuje z Radą Europy.

Równe 60 lat temu, w grudniu 1954, Rezolucja UNESCO z Montevideo uznała Zamenhofa za „Symbol Ludzkiego Braterstwa” a Esperanto za wartość kulturową, podkreślając jego zasługi dla kulturalnej i intelektualnej wymiany międzynarodowej, służące zbliżeniu narodów. Podobne cechy Esperanta zostały zaznaczone w Rezolucji UNESCO w 1985r. w Sofii. Te właśnie fakty pozwalają nam mieć nadzieję na uznanie Esperanta za godne umieszczenia na Liście Niematerialnego Światowego Dziedzictwa Kulturowego w  bliskim czasie.

Głównym inicjatorem krajowego sukcesu byli:  Przewodniczący Parlamentarnej Grupy Wspierajacej Esperanto, prof.dr hab.inż. Edmund Wittbrodt  oraz założyciel  Polskiej Sekcji organizacji Europa-Demokracja- Esperanto Kazimierz Krzyżak, z którymi  współpracuje sądeckie Centrum Edukacji Międzykulturowej.

A ponieważ większość członków CEM stanowią słuchacze SUTW – więc jest to nasze wspólne Święto, na które zapraszamy  11-13 grudnia 2014r!  Świętować będziemy:

  –  155 lat od urodzin Ludwika Zamenhofa

  –  60-lecie Rezolucji  UNESCO w Montevideo

  –  2 lata od powstania Parlamentarnego Zespołu Wspierającego Esperanto

  –  Wpisanie  Esperanta na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego NID

dziedzictwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *