Święto wielokulturowej Europy – 26 października to Europejski Dzień Języków
Z inicjatywy Rady Europy, od 13 lat obchodzimy ten dzień pod hasłami: „Języki otwierają drzwi” i „ Bogactwo języków – bogactwem Europy”. W obchody tego święta włączyły się miliony ludzi w 45 krajach.
Nasz skromny, Sądecki udział – to realizacja programu Grundtviga we współpracy z Partnerami w 3-ch krajach UE: Niemcami, Holandią i Węgrami.
Tytuł projektu bezpośrednio jest związany z ideą Europejskiego Dnia Języków, ponieważ brzmi: „Wielokulturowość i wielojęzyczność Europy – jak o tym uczyć?” Inicjatorem i Kordynatorem tego projektu jest Centrum Edukacji Międzykulturowej w Nowym Sączu.
Dzień 26 września stał się wielkim świętem całego środowiska edukacji językowej i co roku Sekretarz Rady Europy kieruje apel do 800 mln Europejczyków o podejmowanie nauki różnorodnych języków, promując wielojęzyczność wśród dorosłych, młodzieży i dzieci. Uczestniczą w tym esperantyści, dla których zachowanie wielojęzyczności świata jest celem nadrzędnym. Właśnie po to istnieje pomostowy, neutralny język esperanto, aby łączyć dbałość o różnorodne kultury i nie pozwolić na ich zagrożenie poprzez ekspansję tylko jednego języka narodowego i jednej kultury o cechach imperialnych, zaborczo wypierającej inne.
W ramach współpracy w realizacji międzynarodowego programu językowo –kulturoznawczego, odwiedziliśmy naszych „Bratanków” na Węgrzech, gdzie podczas 4-dniowego Seminarium w Balatonszardo oraz w Budapeszcie, wielokrotnie słyszeliśmy cytowane przez Węgrów sławne powiedzenie o naszym braterstwie: „i do szabli i do szklanki” – po polsku, węgiersku i w języku esperanto…
W seminarium wzięło udział 30 osób z 4-ch krajów a przebogaty program był związany ze zwyczajami związanymi z uprawą winorośli i produkcji win, a więc uczestniczyliśmy także w Święcie Wina, odwiedziliśmy żywy skansen, winnice i piwnice (nie tylko muzealne)… Uczestniczyliśmy także w warsztatach haftu ludowego węgierskiego, po których zarządzono konkurs haftu dla uczestników. Tutaj okazało się, że najzdolniejsze są kobiety z Nowego Sącza, bowiem to one zdobyły 3 główne nagrody: piękne serwety ręcznie haftowane a I miejsce – dodatkowo butelkę Tokayu! Nazwiska zwyciężczyń : Joanna Galara, Wanda Śmigielska i Krystyna Buczowska. Wszystkie one są członkami Klubu Esperanta przy MOK i słuchaczkami Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku!
Gratulacje!
Opowiedziała –Halina Komar
Dodaj komentarz